08 kwietnia 2011

Dieta, Jedzenie co trzy godziny.

limonka centymetr - dieta
 Dzięki tej diecie można opanować głód, pod warunkiem że będzie się stale jadło w regularnych odstępach, co trzy godziny. Opiera się na teorii, że planowanie pór posiłków - bez eliminowania węglowodanów - jest bardzo ważne dla osiągnięcia sukcesu w odchudzaniu. Według tych założeń jedzenie  w trzygodzinnych odstępach nie pozwala odzczuć głodu i blokuje działanie mechanizmów obrony przed nim (tzw. syndrom odpowiedzi głodowej), podnosi ciepłotę ciała (dzięki procesowi trawienia, który spala kalorie) i utrzymuje właściwy poziom cukru we krwi. W tej diecie nie zabrania się jedzenia żadnych produktów, włącznie z węglowodanami, a planowanie godzin posiłków sprawia, że automatycznie przyzwyczajamy się do ich regularnego spożywania.

 Dieta zakłada jedzenie pięciu - sześciu porcji dziennie, co trzy godziny, przez całe dwadzieścia osiem dni jej trwania. Są trzy główne posiłki ( około 400 kalori każdy), dwie obowiązkowe przekąski (około 100 kalorii każda) i jedna przekąska dla przyjemności ( nie więcej niż 50 kalorii), co w sumie daje 1450 kalorii dziennie. Choć nie zabrania się węglowodanów, to przede wszystkim poleca się produkty pełnoziarniste, a prócz tego produkty białkowe, ubogie w tłuszcze nasycone (białko, jajka, białe mięso, niskotłuszczowy jogurt, jednoprocentowe mleko) i produkty bogate w kawasy tłuszczowe z grupy omega 3 i 9. Dozwolone jest również czerwone mięso. Regularne jedzenie utrzymuje właściwy poziom glukozy we krwi i poprawia metabolizm. Można stosować zalecenia programu, co do jadłospisów i planowania posiłków, ale też nie należy całkowicie rezygnować z własnych przyzwyczajeń.

 Wady i zalety

 To łatwa do stosowania dieta. Mimo że proponuje tylko niskokaloryczne potrawy, dzięki temu, że można je jeść często, nie odbiera przyjemności jedzenia. Pozwala też na posiłki poza domem. Można jeść to, na co ma się ochotę, pod warunkiem, że pilnuje się trzygodzinnych przerw w jedzeniach i nie przekracza limitu kalorii. Powinno się tracić około kilograma na tydzień, ale zależy to od indywidualnych predyspozycji organizmu. Dieta z licznymi strategiami i techniakami jej stosowania oraz bogatą terminologią może się wydać skomplikowana. Ponadto, pomimo zapewnień, że nie trzeba liczyć kalorii lub wystrzegać się ulubionych produktów, program narzuca kontrolowanie spożywanych porcji poprzez ograniczenie ich wielkości i wartości kalorycznych. Dieta dla tych, którzy lubią podjadać w ciągu dnia i dbają o sylwetkę. Osoby chore lub przyjmujące leki o określonych godzinach powinny przed rozpoczęciem stosowania diety skonsultować się z lekarzem.

 Zmiana trybu życia. Poza ćwiczeniami fizycznymi program poleca - jako wsparcie diety - techniki wizualizacji problemów, strategię "zabijania czasu" między posiłkami, uświadomienie sobie celu poświęceń i przyczyn objadania się, czerpanie radości z wcześniejszych sukcesów, szukanie wsparcia w osobach o podobnych celach (np. w internecie) oraz pozytywne myślenie o sobie.

 Przekąski do wyboru: paczka herbatników (100 kalorii), migdały w czekoladzie, 30g krówek, 20 cukierków kukurydzianych, 55g babki na białkach, 2 kawałki batona Kit Kat, 20 orzeszków ziemnych, warkocz żółtego sera.

 Dozwolone: Wszystko poniżej 20 kalorii: pikle, sok z limonki, dymka, sałata, rzodkiewki, ogórek, cukinia. 

Przykład: Każdy posiłek powinien mieć około 400 kalorii a przekąska około 100 kalorii.
  • sobota: śniadanie (owsianka, 1,5% mleko, 50g suszonej żurawiny), obiad (kotlet, sałatka, niskotłuszczowy dressing, szklanka soku pomarańczowego), kolacja (grillowana pierś z kurczaka, pieczony ziemniak, łyżeczka oleju rzepakowego, groszek w łupinkach), przekąska - 100g sorbetu, przekąska 2 - 100g galaretki, przekąska 3 - sałatka z sałaty, 15 rodzynek, niekaloryczny dressing.
  • niedziela: śniadanie (pełnoziarniste płatki, 2 łyżeczki krojonych migdałów, 1,5% mleko, śliwka), obiad (pieczeń wieprzowa glazurowna miodem, marchewki na parze, sałatka, dressing włoski, pomarańcza) kolacja (tuńczyk z grilla, duszone pomidory, serca karczochów, łyżeczka oliwy z oliwek, kulka kuskusu), przekąska - jogurt (100 kalorii), przekąska 2 - paczka herbatników (100 kalorii), przekąska 3 - ciasto ryżowe, łyżeczka niskotłuszczowego sera.
  • poniedziałek: śniadanie (omlet z białka jajka z serem, 2 tosty, łyżeczka margaryny, sałatka owocowa), obiad (pierś kurczaka z grilla, 225ml zupy warzywnej, bułka), kolacja (kotlet sojowy, pieczarki, kulka ryżu, zielenina, sałatka), przekąska - herbatniki (100 kalorii), przekąska 2 - 15g trójkątnych chipsów, przekąska 3 - 6 migdałów, ziemniak meksykański, zielona herbata.
  • wtorek: śniadanie (niskotłuszczowe musli, pół banana, 1,5% mleko, brzoskwinia), obiad (cheeseburger, sałatka, 1 łyżeczka niskokalorycznego dressingu), kolacja (ryba z grilla, młoda kapusta z olejem lnianym, chleb kukurydziany), przekąska - 15g precli, przekąska 2 - jogurt (100 kalorii), przekąska 3 - 15g ciasta owocowego, jabłko.
  • środa: śniadanie (muffinka z jajkiem, szklanka soku pomarańczowego), obiad (pita z kurczakiem, ogórek w plasterkach, niskokaloryczny dressing, 1,5% mleko), kolacja (zupa fasolowa z szynką, buraczki, bułka cebulowa), przekąska - kawałek niskotłuszczowego sera, przekąska 2 - 60g babki na białkach, zielona herbata, przekąska 3 - 6 orzechów nerkowca, ogórek.
  • czwartek: śniadanie (tost z serem, jabłko pół szklanki soku ananasowego), obiad (mrożona pizza (400 kalorii), sałatka z brokułów i kiełków, łyżeczka oliwy z oliwek), kolacja (pieczony pstrąg, ziemniaki z warzywami, 2 łyżeczki oleju lnianego), przekąska - mus jabłkowy, przekąska 2 - niskotłuszczowy baton z muscli, przekąska 3 - 5 ciastek ryżowych mini, 2 łyżeczki dżemu niesłodzonego.
  • piatek: śniadanie (omlet z szynką, pół bułeczki, 2 figi, 240 ml koktajlu z soku żurawinowego), obiad (krokiety z sera (400 kalorii), sałatka z zielonych warzyw, 1 łyżeczka oleju lnianego), kolacja (chilli z indyka, marchewka z pasternakiem, sałatka z zielonych warzyw, łyżeczka oleju lnianego), przekąska - małe ciastko czekoladowe, przekąska 2 - 12 migdałów, zielona herbata, przekąska 3 - 5 małych chipsów serowych.
 Zdrowe rady: Kwasy tłuszczowe z grupy omega można znaleźć w siemieniu lnianym i łososiu (omega 3), oleju sojowym i kukurydzianym (omega 6), oliwkach, awokado i orzechach (omega 9).

krótki film - Jorge Cruise instruktora fitness i twórcy tej diety. Twórcą diety jest Jorge Cruise, instruktor w klubach fitness i autor serii 8 Minutes in the Morning. Ten program dietetyczny jest jego odpowiedzią na prośby osób, które chciały schudnąć, ale nie miały czasu (albo miały go bardzo miało) na ćwiczenia i w związku z tym nie mogły stosować tego wspólnego dla wielu diet elementu.

 źródło http://www.jorgecruise.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Lineye.pl