22 lutego 2011

Dieta Wolumetryczna


warzywa-dieta wolumetryczna

DIETA WOLUMETRYCZNA
Przy stosowaniu tej diety nie czuje się głodum miomo ograniczenia kalorii. Jej autorzy dają wskazówki, jak sie odżywiać, by nie tyć, być sytym i znajdować przyjemność w jedzeniu.
 Jak działa?
Dobór produktów zależy od ich energetyczności ( zawartość kalorii). Wpłwy na nią ma obecność tłuszczu, błonnika, białka i wody. Jedzenie sycących, mało energetycznych produktów pozwala panować nad liczbą dostarczonych organizmowi kalorii, ale w tej diecie można też jeść mniejsze porcje pokarmów o większej wartości energetycznej i nadal chudnąć. Produktami o niskiej zawartości kalorii są na przykład: owoce i warzywa, chude mleko, wywar z jarzyn, pozbawione tłuszczu zimne sosy przyprawowe, makarony, gotowane ziarna o wysokiej zawartoąci błonnika, mięso, sałatki, niskotłuszczowe sery, zamrożony jogurt i napoje bez kalorii. Stosowaniu diety musza towarzyszyć regularne ćwiczenia i zmiana nawyków żywieniowych.

Dieta trójkolorowa


zestaw owoców - dieta trójkolorowa


 DIETA TRÓJKOLOROWA Opracowana została tak, żeby spadek wagi ciała był stały, a życie zdrowsze i dłuższe. Program ten powstał  na bazie czerwonych, żóltych, pomarańczowych i zielonych produktów pochodzenia roślinnego.
 Jak działa?
Co jeść, żeby skutecznie panować nad wahaniami wagi, nie odczuwając braku czegokolwiek i uchronić się przed rakiem, chorobami serca i innymi, związanymi z wiekiem przypadłościami. Menu tej diety stanowią kolorowe substancje roślinne. dzieli się na trzy grupy: czerwone, żółte/ pomarańczowe i zielone. Odpowiednio dobrane składniki zapobiegają powstaniu chorób, spadek wagi jest efektem dodatkowym i następuje powoli. Zmiany w menu wprowadza się etapami, celem jest jedzenie owoców i warzyw dziewięć razy dziennie, a także od sześciu do jedenastu porcji ziarna, zawierających maksymalnie 20% tłuszczu. Nie ma zakazów, ale zaleca się ograniczenie tłuszczu do dwóch łyżeczek dziennie ( nie więcej niż 20% dziennego zapotrzebowania na kalorie). Czerwone mięso można jeść najwyżej raz w tygodniu, ryby i drób - do 170g dziennie. Prócz tego zaleca się spożywanie niskotłuszczowych produktów mlecznych, zrezygnowanie z napojów gazowanych(także dietetycznych), i ograniczenie kawy do dwóch filiżanek dziennie.


Lineye.pl