04 marca 2011

Zdrowe odżywianie i jego prawidłowe zasady.

sałatka z papryki i pomidorów
 Żaden sposób zdrowego odżywiania nie jest pozbawiony wad i dlatego ideałem byłoby jeść to co najlepsze dla naszego organizmu, ale niestety w ciągu życia zatracamy umiejętności określania w pożywieniu tego, co jest dla nas dobre, a więc jedni jedzą, żeby żyć drudzy żyją, żeby jeść. Każda jednostka może zdobyć środki wystarczające do zaspokojenia rzeczywistego głodu. Ale w sensie psychicznym może mieć poczucie, że w tym systemie społecznym, gospodarczym, nie stać jej na zaspokajenie różnych potrzeb. Potrzeby uznania, prestiżu, posiadania,  rozwijają się i odbiegają bardzo od rzeczywistych. Człowiek głodny ma najmniejsze wymagania a potrzeba jedzenia , zrodzona z podniety psychicznej, wymaga wyrafinowanych potraw. Sytuacja rodzi zapotrzebowanie na zjedzenie wyszukanych potraw w odpowiednich lokalach, gdzie właściwie nie idzie się jeść, ale zademonstrować swoją pozycję.

Piłka nożna. Koniec marzeń Lecha w Europie.

oprawa kibiców lecha poznań
Nazwę to krótko! Niedyspozycja Lecha i fantazja Bakero.
Każdy z nas,kto obejrzał ten mecz odpowie sam sobie  to co zobaczył przez 90 minut spotkania, w Świętym mieście Braga (Portugalia).
 Sporting Braga, drużyna przeciętna, do ogrania, z własnymi problemami, pokazała jak się gra pod presją i jak można wkręcić piłkarzy Lecha w murawę.
Kolejorz,  można zrozumieć wiele, mniejsze doświadczenie jak rywal, inny system rozgrywek ligowych, inna polityka klubowa na rynku itd. (dużo by wymieniać), zaś z drugie strony  taka "łatka" jaką sobie wyrobili Lechici pokunując m.in. Manchester City czy remisując dwukrotnie z Juventusem (3 bramki na wyjeździe strzelone Włochom, rzadki przypadek), i wyjście z tak silnej grupy, żeby nie byli wstanie, nie mówię o wygranej, ale utrzymać wynik lub strzelić bramkę, tego  nie da się zrozumieć. Czekając 20 lat, mając stadiony i piekną reklame EURO 2012, nic się nie zmienia a gra naszej drużyny nie różniła sie niczym od dwóch ostatnich, pierwszego z Bragą i pucharowego z Polonią, a pierwsza połowa spotkania w wykonaniu niebieskich wołała o pomstę do nieba, kolosalne błędy, przestraszone twarze i powiązane "cojones" które każdy z nas widział.

Witaminy. Witamina A - co o niej wiemy.

pojemnik z witaminą A
 Co wiemy o witaminach (tu w przypadku A), i co może spowodować jej brak i gdzie ją możemy znaleźć. Jej brak w organizmie spowodować może hemerolepię czyli upośledzone widzenie zmierzchowe (tzw. kurzą ślepotę), u dzieci keratomalację, czyli rozmiękanie nabłonka rogówki (szkła o dużej liczbie dioptrii plus), co prowadzi do całkowitej ślepoty, kseroftalmię, objawiająca się uczuciem stałego "piasku w oczach" i łzawieniem a wreszcie zaburzenia wzrostu.
 Skóra staje się nadmiernie sucha, gruczoły łojowe ulegają degeneracji, rogowaceniu (kserodermia), w drogach oddechowych nastepuje zanik błony śluzowej nosa, upośledzenie węchu, cuchnący nieżyt nosa, suchość gardła, chrypka, wysychanie nabłonka w oskrzelikach i pęcherzykach płucnych. Pojawia się również zanik błon śluzowych przewodu pokarmowego (nieżyt jelit), biegunka, częściej jednak zaparcie, a wreszcie zahamowanie wydzielania soku żołądkowego.
 Poza tym w kościach może występować porowatość (osteoporosis), a w zębach - zanik zębiny. Warto więc pomyśleć aby zapobiec tym dolegliwością, wprowadzając do jadłospisu to, co zawiera witaminę A.

Zdrowe odżywianie. Woda w naszym organizmie.

woda z kilkukilogramową hantlą
Rola wody w naszym organizmie pełni zasadniczą rolę w zachowaniu zdrowia. Dlatego bez jedzenia człowiek potrafi przeżyć kilka tygodni, niestety bez wody kilka dni. Nasze ciało zawiera od 60 do 70 proc. wody, a u noworodka 80 proc. więc jej niedobór może doprowadzić do katastrofy. Znaczne odwodnienie często wywołuje zagrażające życiu zaburzenia pracy serca, natomiast nawet niewielkie odwodnienie może spowodować zawroty głowy, zaburzenia widzenia, dawać uczucie zmęczenia. Woda w organizmie wystepuje w trzech zasadniczych przestrzeniach, wypełnionych: płynem wewnątrzkomórkowym, płynem zewnątrzkomórkowym (osocze krwi, chłonka, płyn tkankowy), płynem w przestrzeni transkomórkowej (płyn mózgowo-rdzeniowy, płyn w komórkach oka, płyn w jamach ciała: opłucnej, osierdziu, otrzewnej oraz płyn w torebkach stawowych i soki trawienne: ślina, sok żołądkowy, sok trzustkowy, żółć i sok jelitowy).


Woda jest bardzo potrzebna w pracy układu trawiennego, wchłania błonnik, znajdujący się w jelitach, zwiększa jego objętość. Norma zalecana dla przeciętnej osoby to 1,5 do 2 l dziennie spożywanej wody.
Zapotrzebowanie organizmu na wodę może sie wahać w zależności od płci, wagi, wieku, poziomu aktywności i temperatury zewnętrznej. Aby się napić, nie należy czekać, aż dokuczy nam pragnienie. Niezależnie od tego, czy człowiek jest spragniony, czy nie, powinien dziennie wypić minimum 8 szklanek wody.

Dieta Haya

kwaśne owoce centymetr
 Autor diety obiecuje utratę wagi dzieki unikaniu łączenia niektórych pokarmów, na przykład skrobi z białkiem i kwaśnymi owocami.

Jak działa?
 Opiera się na założeniu, że liczne problemy zdrowotne są wynikiem nagromadzenia toksyn i kwaśnych odpadów w organizmie. Dzieje się tak, kiedy łączymy takie pokarmy, jak skrobię z białkiem, albo spożywamy za dużo białka, powodującego wytwarzanie kwasów, na przykład jedząc zbyt dużo skrobi lub przetworzonych produktów a zbyt mało owoców i warzyw w odczynie zasadowym. Wszystko, co jemy ma właściwości albo kwasowe, albo zasadowe, więc odpowiednie łączenie produktów utrzymuje równowagę w przewodzie pokarmowym. Kluczem jest ograniczenie pokarmów o odczynie kwasowym i częstsze jedzenie produktów o odczynie zasadowym. Aby utrzymać równowagę między kwasami i zasadami w organizmie, należy trzymać się nastepujących zasad:
spożywać jeden posiłek o odzczynie zasadowym (tylko owoce i warzywa), jeden posiłek skrobiowy i jeden białkowy. Sałatki owocowe i warzywne mają odczyn zasadowy lub są neutralne, można więc je łączyć ze wszystkimi innymi pokarmami i powinny stanowić podstawę codziennej diety. Białko, skrobię i tłuszcze trzeba mocno ograniczać. Lepiej unikać produktów przetworzonych, zastepująć je pełnoziarnistymi i nieprzetworzonymi. Należy odzczekać 4 - 5 między posiłkami zawierającymi produkty z różnych grup, to ułatwia trawienie.

Zdrowe odżywianie.Wątroba czyli nasze laboratorium.

wątroba
 Ważny i największy gruczoł naszego organizmu a zdrowe odżywianie jest dla niej bardzo istotnym czynnikiem. Leży pod prawym łukiem żebrowym w okolicy nadbrzusznej poniżej przepony, a jej koniec dochodzi do górnej okolicy podżebrowej lewej. Waży 1,5 kg j jest organem bardzo kruchym , więc przy mocnym uderzeniu lub upadku z dużej wysokości może wystąpić rozwarstwienie wątroby a za tym idzie krwotok do jamy brzusznej. W wątrobie wyróżnia się wypukłą powierzchnię przeponową i skierowaną ku dołowi, lekko wklęsła powierzchnię trzewną. Na powierzchni tej znajdują sie dwie bruzdy: prawa i lewa oraz łącząca je poprzecznie bruzda zwana wnęką wątroby. Przez wnękę przechodzą naczynia krwionośne, limfatyczne, nerwy i przewody żółciowe. Przez wrota wnika do wątroby żyła wrotna, prowadząca krew z nieparzystych narządów jamy brzusznej a przez wnękę z wątroby wychodzą: przewód wątrobowy prawy, lewy oraz naczynia limfatyczne.

Lineye.pl