21 marca 2011

Dieta Kliniki Mayo.

szklanka soku grejpfrutowego-dieta mayo
 To program dietetyczny, który zakłada gotowość stosowania diety, odpowiedni poziom sprawności fizycznej, świadomość własnego ciała i chęć dostosowania ilości i kaloryczności codziennych posiłków do wyznaczonego sobie celu. Program ocenia indywidualne chęci stosowania diety, określa cel, wyznacza ilość dozwolonych kalorii i podaje produkty z określonych grup żywieniowych w odpowiednio dobranych porcjach. Zakłada że w celu utraty 1/2 kilograma tłuszczu, organizm musi spalić dodatkowe 3500 kalorii. 

Witamina B3, czyli niacyna zwana witaminą PP.

pelagra-choroba
 Witamina B3, czyli niacyna, zwana też jest witaminą PP lub kwasem nikotynowym, choć nie jest to dokładnie to samo. Używa się też nazw niacynamid i nikotynamid. Praktycznie mają takie samo działanie antypelagryczne. Pelagra to ciężka choroba, u nas raczej niespotykana wcale lub bardzo rzadko. Ale początkowe objawy niedoboru tych witamin wcale nie są rzadkie. W 1938 r. oceniano, że
w USA chorych na pelagrę było 200 tysięcy osób, a zmarło na nią 3500 osób. Polska nazwa "rumień lombardzki" pochodzi stąd, że kiedyś w Lombardii szerzyła się ona jak epidemia. Podczas ostatniej wojny znowu wróciła, panowała zwłaszcza wśród jeńców w obozach i wysiedlonych.

Białaczka co to jest?

krwinki-białaczka
  Tak jak w większości schorzeń nowotworowych, także w przypadku przewlekłej białaczki szpikowej stosuje się tak zwane leki cytostatyczne. Są to skomplikowane związki chemiczne, które ogólnie hamują rozmnażanie się komórek. Ponieważ komórki u chorego na białaczkę rozmnażają się bardzo szybko, właśnie one w największym stopniu ulegają niszczącemu działaniu leków. Niszczenie chorych komórek jest możliwe jednak wyłącznie za cenę znacznych działań ubocznych (zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit, wypadanie włosów, silne nudności itp.).
 

Medytacja i sylaba "om".

hinduska sylaba om
 "Om" - Hinduska święta sylaba, zapiasana tak w sankrycie, jest często stosowana przez uprawiających jogę oraz inne hinduistyczne formy medytacji jako mantra, czyli dźwięk, na którym należy skupić uwagę. Terminem "medytacja" określa się tu kilka prostych technik wyciszania umysłu, czyli relaksacji. Należy pamietać, że są one zaledwie wstępem do właściwej medytacji, którą tradycyjnie uprawia się wyłącznie pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela jednej z wielu szkół. Metody są proste i łatwo je zastosować. Wiele osób potrafi pogodzić ich stosowanie z codziennymi zajęciami.


Lineye.pl