08 kwietnia 2011

Dieta, "Tusza to nie fatum"

widelec szpinak - dieta
 To dieta dla osób mających genetyczne predyspozycje do otyłości lub chorób przewlekłych. Jeśli jest dobrze dobrana do określonego fenotypu, pozwoli w indywidualny sposób osiągnąć zdrową wagę. Nutrigenomika to nowa dziedzina nauki, która szybko zdobywa popularność. Żeby móc stososwać polecaną przez nia dietę, należy poznać własne predyspozycje i fenotyp. Rozróznia się następujące rodzaje fenotypu:


 • fenotyp A (tycie w wyniku uzależnienia od jedzenia);
 • fenotyp B (tycie związane z podwyższonym ciśnieniem krwi);
 • fenotyp C (tycie związane z chorobami układu krążenia);
 • fenotyp D (tycie związane z cukrzycą);
 • fenotyp E (tycie związane z przejadaniem się na tle emocjonalnym);
 • fenotyp H (tycie związane z zaburzeniem gospodarki hormonalnej).
 Wskazówki zawarte w opisie diety ułatwiają poznanie własnego fenotypu i czynników powodujących  tycie, a także pokazują, czym te czynniki można zastąpić. Dietę należy stosować co najmniej przez 12 tygodni. Zaleca się prowadzenie dziennika ilości spożywanych pokarmów. Na pierwsze dwa tygodnie można zastosować program przyspieszony, eliminujący słodycze, przegryzanie między posiłkami i alkochol. Szybka utrata kilogramów będzie dobrą motywacją do kontynuowania diety.

 Wady i zalety

 Dzięki rozpoznaniu własnych nawyków żywieniowych i powodów przejadania się lepiej poznajemy siebie i łatwiej motywujemy się do dokonywania zdrowszych wyborów. Ta dieta stosuje rękę (pięść, dłoń i kciuk) do odmierzania wielkości porcji, przedstawia szczegółowe listy produktów i opisuje przygotowanie szybkich lub przygotowanie szybkich lub trochę bardziej skomplikowanych dań. Przykładowe jadłospisy zawierają posiłki typowe dla danej kultury, co ułatwia stosowanie tej diety. Dieta zawiera menu dla kobiet i mężczyzn. Jej dobre efekty są rezultatem starannego przestrzegania i zapisywania ilości spożywanego pożywienia i lepszego poznania własnego organizmu. To dieta dla większości dorosłych.

 Zmiana trybu życia. Przez pierwsze dwa tygodnie można stosować program przyspieszony. Należy wówczas unikać alkocholu, słodyczy i przegryzania. Zabronione produkty będzie można stopniowo przywracać, dostosowując je do własnego fenotypu. Proponuje się owoce egzotyczne i rzadkie, co urozmaica dietę.

 Przykład: Określ swój fenotyp i zastosuj odpowiedni dla siebie jadłospis.
 • fenotyp H: śniadanie (płatki wielozbożowe z siemieniem lnianym i mlekiem sojowym, suszone wiśnie, syrop klonowy, zielona herbata), obiad: (plaster pieczonej wieprzowiny, risotto z pieczarkami, podsmażony szpinak, woda mineralna o smaku cytrynowym), kolacja (chilli z fasoli, chleb kukurydziany, sałatka z zielonych warzyw, napój pomarańczowy bez kalorii), przekąska - mandarynka, herbata.
 • fenotyp A: śniadanie (jajka w koszulce, kromka bagietki z serem szwajcarskim, sok ananasowy), obiad (kanapka z pieczonym indykiem, chleb z płatkami owsianymi, pomidor, sałata, awokado i młode marchewki, woda mineralna), kolacja (pełnoziarnista tortilla, fasola, kukurydza, ser cheddar, sałatka wiosenna, sok jabłkowy), przekąska - pełnoziarniste płatki Cheerios z 1,5% mlekiem sojowym.
 • fenotyp B: śniadanie (koktajl z banana, malin, zmrożonego jogurtu waniliowego i sorbetu cytrynowego, chleb pszenny z margaryną), obiad (zupa marchwiowa z indykiem, chleb z rodzynkami, warzywa, kawa bezkofeinowa), kolacja (kurczak z czosnkiem i kozim serem, pieczony słodki ziemniak, zielona fasolka, zielona herbata), przekąska - popcorn, woda mineralna o smaku limonki.
 • fenotyp C: śniadanie (kiełbasa sojowa, naleśniki z mąki gryczanej ze świeżymi borówkami, herbata), obiad (gotowana pierś kurczaka, brązowy ryż, pieczone warzywa, napój bez kalorii), kolacja (tuńczyk z grilla, sałatka z zielonych warzyw z oliwkami, chleb ryżowy z margaryną, czerwone winogrona, woda mineralna o smaku limonki), przekąska - suszone wiśnie, gazowana woda mineralna.
 • fenotyp D: śniadanie (owsianka z mlekiem 1,5 %, mleko sojowe, czerwony grejpfrut, kawa), obiad (zupa warzywna z soczewicą, mozzarella, pumpernikiel, zielona fasolka, napój bez kalorii), kolacja (makaron ze szpinakiem i mozzarellą, sałatkan z marchwii i rodzynek, bułka z siedmiu zbóż, niskotłuszczowa margaryna, mango, herbata o smaku mango), przekąska - suszona żurawina i mieszane orzechy.
 • fenotyp E: śniadanie (musli migdałowe z rodzynkami i posiłek z mielonego siemienia lnianego, odtłuszczone mleko sojowe, zielona herbata), obiad (pizza z warzywami i serem, sałatka z zielonych warzyw i orzechów, mineralna woda smakowa), kolacja (polenta z parmezanem, krojone pomidory, szpinak, sok pomarańczowy bez cukru), przekąska - niskotłuszczowe krakersy z serem cheddar, woda mineralna o smaku limonki, przekąska 2 - cappuccino, mleko sojowe, pełnoziarniste pieczywo, przekąska 3 - jogurt waniliowy, gruszka.
  W roku 1994 doktor Jeffrey M. Friedman zidentyfikował gen wywołujący otyłość. Odkrył, że pewnego rodzaju defekt genetyczny może prowadzić do niewłaściwego wykorzystania składników pożywienia, co z kolei może prowadzić do otyłości. Dziedzina nauki opisująca wpływ odżywiania na powstawanie otyłości i innych chorób oraz bdająca ich związki z określonym genotypem to nutrigenomika. Daje ona m.in. wskazówki, jak dzięki wyważonej diecie zapanować nad genetycznymi skłonnościami do tycia, jak "przechytrzyć własne geny i pokonać je ich własną bronią". Szczegółowe opisy klinicznych przypadków otyłości i rezultaty, jakie osiągneły osoby stosujące dietę zgodną z ich fenotypem, zachęcają do przystąpienia do niej.

          http://www.dnadiet.org/


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Lineye.pl