15 stycznia 2011

Zdrowie, Karki, kręgi, ból pleców czyli jak tego uniknąć i czuć się zrowiej? sport zdrowie dieta!


 Pojawia się, gdy długo siedzisz przy biurku ze zgarbionymi plecami. Ale może byc też skutkiem stresu lub złej pozycji we śnie. Jak tego uniknąć?
                                                                                                                                                                          
   Kręgosłup szyjny tworzy siedem kręgów układających się w lekko wygięty łuk. Łączy on głowę z klatka piersiową. Przez wąskie otwory w kręgach przebiegają wszystkie najważniejsze nerwy. Wraz z wiekiem kręgosłup wyrodnieje, ale jeżelei nie dbasz o niego (np. siedzisz wiele godzin w jednej pozycji albo śpisz na zbyt miękkiej i wysokiej poduszce), kręgi szybciej ulegają zniekształceniu i uciskają na nerwy. Pojawia się wówczas ból, sztywności karku, a czasmi drętwienie rąk. Ucisk na naczynia krwionośne powoduje niedokrwienie mózgu co jest szkodliwe dla zdrowia.

Zadbaj o swój kręgosłup.

Aby nie dopuszczać do sztywności karku, zwróć uwagę na krzesło, na którym najczęściej siedzisz w pracy lub w domu. Powinno mieć regulowaną wysokość i boczne podpórki, na których możesz się wesprzeć. Stopy (całe) muszą dotykać podłogi. Siedząc przy stole lub biurku nie pochylaj się mocno do przodu i nie wyciągaj przed siebie głowy.
Ekran monitora umieść na wprost na wysokości oczu. Patrzenie w bok niepotrzebnie obciąża mięśnie szyi i ramion. Książke lub dokumenty oprzyj na podpórce albo trzymaj pod skosem. Podczas rozmowy telefonicznej nie podtrzymuj barkiem słuchawki. Od czasu do czasu masuj kark. Gdy wybierasz się w długą podróż zakładaj na szyję poduszkę z miękkiej gąbki. Znakomicie podtrzyma ona głowę. Nie śpij na siedząco.

Gimnastykuj kręgi

Gdy długo pracujesz, co kilka godzin rób małe przerwy i poćwicz. Ćwiczenia powtarzaj 10 razy. Najpierw stań w rozkroku (albo usiądź, rozstawiając stopy), lekko ugnij nogi w kolanach, dłonie oprzyj na udach. Opuść głowę, a następnie obruć ją delikatnie w prawo, potem w lewo. Nastepnie odchyl głowę do tyłu i skieruj ja w prawo,a potem w lewo. Aby wzmocnić mięśnie podtrzyumujące kregi spleć ręce na karku. Naciskaj głową na dłonie, ale nie pozwól, aby ona sie poruszała. Wytrzymaj 10-15 sekund, zrób przerwę 5 sekundową i powtórz ćwiczenie.

Co robić, gdy boli?

Jeżeli chwycił Cię silny ból karku, ale możesz poruszać głową, bolesne miejsca posmaruj maścią przeciw zapalną lub olejkiem lawendowym (rozluźnia mięśnie). Pomagają zimne okłady. Czasami jednak ból bywa tak silny, że nie jesteś w stanie poruszyć głową, albo zostaje ona unieruchomiona w nienaturalnej pozycji. Dzieje się tak najczęściej podczas długiej jazdy samochodem, przy wyziębieniu organizmu albo silnym stresie. To tzw. kręcz szyi. Wówczas zrób ciepły okład na cały kark lub wetrzyj maść przeciwbólową. Śpij na wałku zrobionym z ręcznika albo specjalnej poduszcze. Jeżeli po trech dniach nie odczujesz ulgi, idź do lekarza.

Pogotowie potrzebne gdy?
Gdy bóle karku nasilają się przy skłonie głowy, masz nudności lub wymioty, pojawia się dezorientacja i nadwrażliwość na światło - to może być zapaleniem opon mózgowych.
Gdy ból karku pojawiał się po mocnym uderzeniu, pchnięciu lub upadku i masz częściowy paraliż - to może być złamanie kręgu.
Kregi szyjne są najmniejsze, ale najbardziej ruchome w całym kręgosłupie.

również
Zdrowie, Gdy rwą korzonki, rwa kulszowa, ramienna, udowa? sport zdrowie dieta!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Lineye.pl