04 marca 2011

Zdrowe odżywianie. Woda w naszym organizmie.

woda z kilkukilogramową hantlą
Rola wody w naszym organizmie pełni zasadniczą rolę w zachowaniu zdrowia. Dlatego bez jedzenia człowiek potrafi przeżyć kilka tygodni, niestety bez wody kilka dni. Nasze ciało zawiera od 60 do 70 proc. wody, a u noworodka 80 proc. więc jej niedobór może doprowadzić do katastrofy. Znaczne odwodnienie często wywołuje zagrażające życiu zaburzenia pracy serca, natomiast nawet niewielkie odwodnienie może spowodować zawroty głowy, zaburzenia widzenia, dawać uczucie zmęczenia. Woda w organizmie wystepuje w trzech zasadniczych przestrzeniach, wypełnionych: płynem wewnątrzkomórkowym, płynem zewnątrzkomórkowym (osocze krwi, chłonka, płyn tkankowy), płynem w przestrzeni transkomórkowej (płyn mózgowo-rdzeniowy, płyn w komórkach oka, płyn w jamach ciała: opłucnej, osierdziu, otrzewnej oraz płyn w torebkach stawowych i soki trawienne: ślina, sok żołądkowy, sok trzustkowy, żółć i sok jelitowy).


Woda jest bardzo potrzebna w pracy układu trawiennego, wchłania błonnik, znajdujący się w jelitach, zwiększa jego objętość. Norma zalecana dla przeciętnej osoby to 1,5 do 2 l dziennie spożywanej wody.
Zapotrzebowanie organizmu na wodę może sie wahać w zależności od płci, wagi, wieku, poziomu aktywności i temperatury zewnętrznej. Aby się napić, nie należy czekać, aż dokuczy nam pragnienie. Niezależnie od tego, czy człowiek jest spragniony, czy nie, powinien dziennie wypić minimum 8 szklanek wody.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Lineye.pl