06 stycznia 2011

Bieganie, Wybór buta do biegania


podeszwa buta do biegania
Warto się dobrze zastanowić na wyborem obuwia. Buty takie mają nam służyć, a nie przeszkadzać. Chcąc biegać spędzimy w nich trochę czasu. moment wyboru obuwia będzie w tej sytuacji kluczowy.

Biegacze dobrze wiedzą że aby biegać trzeba dobrać obuwie. Musi mieć ono kilka cech, które sprawią że buty będą ułatwiały a nie utrudniały trening, techniczne bieganie oraz osiąganie wyników. Niedobrze dobrane buty, oprócz mniejszego komfortu, będą zwiększały szanse zaistnienia kontuzji. Sam jako biegacz borykam się z doborem obuwia, a że jestem przed zmianą obuwia, postanowiłem coś o tym napisać.Pewne jest to, że buty muszą być lekkie żeby nie obciążały dodatkowo nóg. Nie mogą to być buty typu tenisowego, w których wielu początkujących biegaczy próbuje biegać. Wielu tłumaczy to że lepiej się biega, noga jest stabilniejsza i bardziej usztywniona. Są to opinie wynikające z logiki lecz w dużej mierze nieprawdziwe. Wiem to z własnego doświadczenia, gdyż też próbowałem biegać w takich butach, dokładnie tak samo to tłumacząc. Zwłaszcza że miałem za sobą kilka kontuzji stawu skokowego, brzmiało to logicznie. Biorąc od uwagę że już wtedy byłem doświadczonym sportowcem, nie ma się co dziwić początkującemu, który ma prawo obawiać się kontuzji albo ich nawrotu.

Ja osobiście tylko chwilę biegałem w butach cięższych. Ale gdy zobaczyłem że, nie ma to wpływu na prawdopodobieństwo urazu, a do tego ogranicza postęp w bieganiu zmieniłem buty. W przeciągu trzech treningów przestałem odczuwać brak ciężkiego buta oraz zauważyłem dosyć szybki postęp. Wróciłem do coraz szybszego biegania i lepszej techniki, gdyż but biegowy wymusza ustawienie nogi odpowiednie do biegu. Stopniowo krok mi się wydłużał, a pierwszy sezon w nowych butach przebiegałem bez kontuzji. Do tego miałem już wypracowaną pewną kondycję z butach cięższych, więc postęp przyszedł szybciej. Jednak nie polecam biegania w takich butach. Lepiej zacząć w butach biegowych i powoli dochodzić do wprawy. O wyborze butów do rodzaju stopy będzie w innym tekście. Tak więc, CDN. Do usłyszenia.

pobrano artykuly.com.pl
Uwaga! Bieganie uzależnia! Czyli czym jest euforia biegacza…
WMNS ZOOM STRUCTURETRIAX+3
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Lineye.pl