20 marca 2011

Lecznicze kąpiele - sposób na nasze dolegliwości.

akcesora do kąpieli
  Już w starożytności stosowano różnego rodzaju kąpiele jako środek na wszelkie przypadłości. Dziś na większość chorób mamy skuteczniejsze środki, ale jest wiele drobnych dolegliwości (choćby swędzenie skóry, obolałe mięśnie czy stawy, stany lękowe, bezsenność...), na które odprężająca kapiel działa znakomicie. Kąpiel może naprawdę pomóc, zwłaszcza jeśli wiemy, czego dolać lub dosypać do wody...

 Ciepła woda delikatnie masuje zmęczone mięśnie, pobudza przepływ krwi, przyspiesza dostarczanie dobroczynnych substancji odżywczych tam, gdzie są potrzebne, pomaga usuwać z organizmu kwas mlekowy i inne szkodliwe produkty przemiany materii. Gorąca kąpiel może nawet pomóc spalić kilka zbędnych kalorii (jednak długie moczenie się w bardzo gorącej wodzie nie jest zdrowe - może pogłębiać stany zapalne). Od wieków stosowano tak zwaną hydroterapię kontrastową: kapiele na zmianę w gorącej i zimnej wodzie, które sprawiają że naczynia krwionośne na przemian rozszerzają się i kurczą. To poprawia krążenie krwi, zmniejsza przekrwienie i stany zapalne, wspomaga trawienie i pobudza organy wewnętrzne do działania. Zwolennicy naturalnych metod leczenia uważają także, że w ten sposób można wzmocnić układ odpornościowy. Możesz wypróbować tę technikę: siedź w ciepłej wodzie i od czasu do czasu polewaj się zimnym prysznicem. Zaczynaj zawsze od ciepłej wody, kończ na zimnej.

Ulga dla swędzącej skóry:
 Jeśli nie możesz opanować swędzenia - nawet lekarz zaproponuje ci kąpiel z odpowiednimi dodatkami. Oto kilka najczęściej stosowanych środków łagodzącycvh swędzenie.
  • Soda oczyszczona. To doskonały środek na swędzącą skórę. Jeśli twoje dziecko choruje na ospę wietrzną, dodaj do niepełnej wanny wody 1/2 szklanki sody oczyszczonej - taka kąpiel na pewno przyniesie ulgę choremu.
  • Mąka owsiana. Skuteczna w przypadkach wysypki czy poparzeń słonecznych. Nalej do wanny letniej wody i dodaj do niej kilka łyżek mąki owsianej. Jeśli nie masz jej w domu...
- weź płatki owsiane, wsyp je do starej nylonowej pończochy, zawiąż ją i zanuż w wannie. Mąka owsiana sprawi, że wanna stanie się bardzo śliska - uważaj przy wychodzeniu! Możesz również użyć mąki ziemniaczanej.
  • Ocet winny. Także przynosi ulgę swędzącej skórze. Jeśli poparzyło cię słońce albo cierpisz na łuszczycę, zrób sobie wychładzającą kapiel i dodaj do niej 2 szklanki octu winnego - a potem mocz się do skutku.
Nadwyrężenia mięśni i stawów:
 Lekko nadwyrężone mięśnie? Zrób sobie kąpiel z solą gorzką (epsomitem) - szybko poczujesz ulgę. Gorzka sól "wyciąga" nadmiar płynu  z organizmu i pomaga zmniejszać obrzęki. Usuwa także kwas mlekowy, odpowiedzialny za bóle zmęczonych mięśni. Wanna ciepłej wody, 2 szklanki epsomitu - to cała recepta. Możesz wziąść taką kąpiel na przykład bezpośrednio po męczącym treningu, aby się rozluźnić i uniknąć bólów mięśni.
Olejki eteryczne:
 Każdy z olejków ma inne działanie. Po ciężkim dniu kąpiel z kilkoma kroplami olejku sosnowego naprawdę czyni cuda. Olejek eukaliptusowy pobudza i zmniejsza przekrwienie, geraniowy łagodzi stany lękowe, a lawendowy działa działa antydepresyjnie. Rozmarynowy podobno poprawia pamięć. Także mieszanki olejków mogą być pożyteczne. Jeśli jesteś alergikiem, sprawdź czy, olejki nie spowodują reakcji uczuleniowej. Odrobinę rozcieńczonego olejku nanieś na skórę na przedramieniu. Jeśli w ciągu 12 godzin nie pojawi się wysypka i swędzenie - możesz używać go do kąpieli.
  • Na dnę: dodaj do kapieli 4 krople olejku jałowcowego, po 2 krople lawendowego, cyprysowego, rozmarynowego i 1/2 szklanki soli gorzkiej. Jeśli nie masz wszystkich składników, zastosój wersję uproszczoną - po 3 krople olejku lawendowego, 3 krople olejku z majeranku i 3 krople cytrynowego. Uspokajająco i usypiająco działają także olejki lipowy, różany, rumiankowy i z kwiatów z gorzkiej pomarańczy (zwany neroli).
  • Na rozluźnienie się: 3 krople olejku ylang-ylang (z kwiatów jagodlinu wonnego), 5 kropli olejku lawendowego, 2 krople olejku z bergamotki i 1/2 szklanki soli gorzkiej.
Zamiast olejków możesz użyć suszonych ziół. Rumianek, lawenda, kozłek lekarski działają uspokajająco i rozluźniająco, pozwalają lepiej radzić sobie z lękiem i niepokojem. Wsyp je w kawałek gazy, zawiąż i trzymaj w strumieniu wody, kiedy napełniasz wannę.

Kąpiel w misce:
 Nie musisz w wodzie zanurzać całego ciała - moczenie stóp lub siedzienie także może przynieść ulgę w wielu dolegliwościach.
  • Jeśli masz grypę, boli cię głowa, męczy katar - mocz stopy w ciepłej wodzie z odrobiną zmielonych ziaren gorczycy. W ten sposób zwiększysz przepływ krwi do stóp, a więc zmniejszysz ciśnienie w naczyniach krwionośnych w głowie.
  • Na bolące i swędzące hemoroidy, zrób sobie nasiadówkę z ciepłej wody z dodatkiem garści soli gorzkiej.
  • Jeśli jesteś zmęczony - mocz stopy w misce ciepłej wody z 2 kroplami olejku z mięty pieprzowej i 4 kroplami olejku rozmarynowego.
źródło poradnik zdrowia...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Lineye.pl