21 marca 2011

Medytacja i sylaba "om".

hinduska sylaba om
 "Om" - Hinduska święta sylaba, zapiasana tak w sankrycie, jest często stosowana przez uprawiających jogę oraz inne hinduistyczne formy medytacji jako mantra, czyli dźwięk, na którym należy skupić uwagę. Terminem "medytacja" określa się tu kilka prostych technik wyciszania umysłu, czyli relaksacji. Należy pamietać, że są one zaledwie wstępem do właściwej medytacji, którą tradycyjnie uprawia się wyłącznie pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela jednej z wielu szkół. Metody są proste i łatwo je zastosować. Wiele osób potrafi pogodzić ich stosowanie z codziennymi zajęciami.


  Medytacja to sztuka usuwania z umysłu niepożądanych elementów - zmartwień, troski obrazów, które przypadkowo zaprzątnęły myśli. Stan ukojenia osiągany w czasie medytacji przypomina głęboki sen. Umysł i ciało mogą się całkowicie odprężyć. Wiele osób twierdzi, że 20 min. medytacji przywraca im siły tak jak kilka godzin snu. Rozmaite postaci medytacji uprawiano od tysięcy lat w różnych częściach świata. Starożytni joginowie twierdzili, że medytacja to silny bodziec, który dodaje energii, odmładza komórki i powstrzymuje niszczące działanie czasu. Współczesna nauka potwierdza skuteczność medytacji jako sposobu leczenia. Wyniki badań wskazują, że łagodzi ona objawy nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, uczuleń, cukrzycy, przewlekłych bólów głowy i astmy oskrzelowej. Czasami też pomaga ograniczyć uzależnienie alkocholowe i nikotynowe. Osoby, które uprawiają medytację, rzadziej chodzą do lekarza i średnio o 70% dni krócej leżą w szpitalach. Rzadziej nęka ich niepokój lub depresja, a poprawia się im pamięć. Medytacja wzmacnia siły życiowe i nastawia człowieka pozytywnie do świata, a w niektórych przypadkach korzystnie wpływa na związki z innymi ludźmi.

 Najłatwiej nauczyć się medytować, uczestnicząc w zajęciach grupowych. W grupach uprawiane są rozmaite formy tej terapii. Wielu nauczycieli jogi wprowadza elementy medytacji do swych zajęć. Stosują oni dźwięki lub techniki oddechowe, żeby wprowadzić umysł w stan skupienia. Można nawet nauczyć się specjalnego śpiewu, czyli rodzaju medytacji głosowej. Trzeba wtedy wybrać między mantrą Wschodu a którąś z form uprawianych na Zachodzie - na przykład śpiewami gregoriańskimi średniowiecznych mnichów. Jeśli chodzi o medytację domową, jest to bardzo prosta technika. Znajdź sobie spokojne i ciepłe miejsce, w którym nikt nie bedzie Ci przeszkadzał. Najlepiej się medytuje siedziąc wygodnie. Możesz usiąść ze skrzyżowanymi nogami - bezpośrednio na podłodze lub na twardej poduszce grubośći 7 - 15 cm. Jeśli wolisz, usiądź na krześle z prostym oparciem, trzymając ręce złożone swobodnie na kolanach, a stopy stawiając płasko na podłodze. Leżenie nie jest najlepszą pozycją do medytacji, ponieważ możesz zasnąć

 Kilka ćwiczeń medytacyjnych:

 Sposobów medytacji jest wiele, podstawowe techniki stosowane przez wiele osób.
  • Usiądź prosto i wygodnie. Bądź czujny, lecz nigdy nie napięty.
  • Wyprostuj plecy, by stanowiły jedną linię z głową i szyją. Rozluźnij się.
  • Oddychaj równo i głęboko. Skup uwagę na oddychaniu - na ruchu powietrza do płuc i na zewnątrz. Bądź świadom unoszenia się i opadania przepony. Myśl wyłącznie o swym oddychaniu.
  • Jeśli myśli zaczynają błądzić, łagodnie skieruj je ponownie na oddech oraz na unoszenie się i opadanie przepony.
  • Delikatnie zamknąć oczy, żeby lepiej się skoncentrować.
  • Wielu osobom pomaga powtarzanie określonego słowa lub dźwięku takiego jak "om", hebrajskiego słowa "shalom" (oznaczającego pokój) lub innego dźwięku bądź zdania, które ma dla nich jakieś szczególne znaczenie.
  • Medytuj mniej więcej przez 20 minut.
  • Powoli doprowadź umysł do stanu świadomości. Nie rób tego gwałtownie. Stopniowo odnajduj się w swym otoczeniu i łagodnie rozciągnij. Wstań i zacznij się bez pośpiechu poruszać.
Medytacja liczenia, usiądź wygodnie, a następnie licz w myślach powoli od jednego do dziesięciu, skupiając uwagę na każdej liczbie. Jeśli zaczynasz błądzić myślami (co często się zdarza), zacznij liczyć od początku. Medytacja ze świecą polega na skupieniu uwagi na jej płomieniu.

 Wizualizacja (działanie wyobraźni). Jest to technika relaksu zbliżona do medytacji. Kierowanie wyobraźnią pozwala skupić uwagę na przyjemnych obrazach i pokonać negatywne emocje oraz opanować stres. Usiądź lub połóż się w rozluźnionej pozycji i skoncentruj myśli na swym oddychaniu, tak jak w ćwiczeniu podstawowym. Następnie przywołaj w wyobraźni jakąś spokojną i miłą scenę, umieszczając w niej siebie samego. Utrzymuj równomierny rytm oddechowy i wprowadź do tego kojącego obrazu jak najwięcej wymyślonych szczegółów.

 Środki ostrożności. Medytacja, nawet jeśli stosujemy tylko takie wstępne techniki relaksacyjne, może czasami wywołać niepożądane skutki. Bywa, że skupienie uwagi ożywia dawno stłumione wspomnienia. Można zasięgnąć opini terapeuty w tej sprawie, zanim rozpocznie się seansy. Jeśli masz przerażające lub przykre doznania, które są związane z medytacją, zwróc się do doświadczonego psychoterapeuty lub psychoanalityka.


pozycja jogi-medytacja
W czasie medytacji często przybiera się pozycje jogi: lotos lub półlotos, które zapewniają zrównoważoną i stabilną postawę ciała. Należy wybrać najwygodniejszą dla siebie pozycję.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Lineye.pl