18 marca 2011

Prostata - cichy temat mężczyzn.

palec wskazujacy-prostata
  Zapalenie prostaty (czyli inaczej gruczołu krokowego lub stercza) powstaje w wyniku wniknięcia bakterii poprzez cewkę moczową. Dokładnie rzecz biorąc prostata nie jest jednolitym gruczołem, ale narządem zbudowanym z 30 do 50 drobnych gruczołów. Ten 20 gramowy organ męskich narządów płciowych znajduje się poniżej pęcherza moczowego i otacza początkowy odcinek cewki moczowej. Prodokuje on mleczny, klarowny płyn, który zmieszany z nasieniem tworzy spermę. Zapalenie gruczołu krokowego jest najczęściej skutkiem infekcji bakteryjnej w cewce moczowej, chociaż może być też spowodowane zakażeniem dróg moczowych. Powstałe wtedy dolegliwości przy oddawaniu moczu prowadzą do silnych bólów w podbrzuszu, promieniujących nierzadko na całe plecy.
Gorączka i dreszcze:
 Gorączka i dreszcze są pierwszym objawem ostrego zapalenia prostaty, które łatwo może przejść w przewlekłe. Nie jest to choroba niebezpieczna, bywa jednak dokuczliwa. Ostre zapalenie gruczołu może być także spowodowane rzeżączką.
Przyczyny zapalenia prostaty:
 Choroba ta może być wywołana przez bardzo różne bakterie, między innymi gonokoki. Najczęściej dostają się one do gruczołu krokowego poprzez krew lub naczynia limfatyczne. Inną przyczyną wystąpienia zapalenia prostaty jest niedrożność kanalików gruczołowych. Objawy są proste!
  • bóle przy oddawaniu moczu
  • bolesne parcie na mocz
  • tępy ból w okolicy krocza
  • wyciek z cewki moczowej
  • gorączka i uczucie zmęczenia
Leczenie zapalenia prostaty:
 Zapalenie to najczęściej zwalcza się antybiotykami. Dolegliwości można nieco zmniejszyć poprzez leżenie w łóżku i odpoczynek. Pomocne jest również ogrzewanie termoforem lub poduszką elektryczną, a także ciepłe kąpiele nasiadowe. Zawsze powinno to być jednak wcześniej skonsultowane z lekarzem. Z ziół pomocny jest wywar z pokrzywy. Przy przewlekłym zapaleniu gruczołu krokowego powinno się stosować dużo ruchu, unikać należy jednak sytuacji, w których łatwo o przeziębienie.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza:
 Przy podejrzeniu wystąpienia choroby. Do pierwszych objawów należą bóle w pachwinie lub w okolicy odbytu wystepujące podczas stosunku albo przy wypróżnieniu. W tym momencie lekarz pobiera i wysyła do badania w laboratorium próbkę płynu z prostaty. Próbkę taką uzyskuje się poprzez masowanie gruczołu przez ścianę odbytnicy. W ostrych przypadkach zapalenia prostaty najczęściej skuteczne są antybiotyki, szczególnie jeżeli leczenie zostanie rozpoczęte w ciągu 8 do 14 dni od początku objawów. Do tego dołącza się czasami leki przeciwzapalne. Jeżeli leczenia nie rozpocznie się dostatecznie wcześnie, istnieje duże ryzyko powstania ropnia. Innym powikłaniem jest przejście ostrego zapalenia w przewlekłe. Rzeżączka oraz rzadziej gruźlica mogą być również przyczyną tej choroby. Przy długotrwałych dolegliwościach można w szczególnych przypadkach łączyć leczenia antybiotykami z masażem prostaty. Podczas tego zabiegu lekarz wyciska wydzielinę z gruczołu krokowego. W ten sposób uzyskuje się lepsze ukrwienie gruczołu, co przyspiesza proces zdrowienia.

 Ważne!
  • Czas zapalenia prostaty jest bardzo różny. Zależy on do momentu rozpoczęcia kuracji. Dość często po przebytej chorobie pozostają niewielkie bóle. Trzeba się też liczyć z nawrotem dolegliwości. Aby uniknąć zapalenia, najlepszą metodą jest regularna i dokładna higiena.
  • Szczególnym przypadkiem choroby jest " prostatitis granulomatosa" w której dochodzi do tworzenia się guzków. Często może to być mylone z rakiem.
Przebieg choroby:
 Najczęstszą przyczyną zapalenia są bakterie, które gromadzą się w cewce moczowej, a następnie wędrują do gruczołu krokowego. Prostata dotknięcia zapaleniem jest obrzęknięta i bolesna. Jeżeli leczenie nie zostanie zastosowane dostatecznie szybko, choroba może przejść w przewlekłą, co zdarza się dość często i może się łączyć z infekcją pęcherzyków nasiennych. Zaniedbane przewlekłe zapalenie prostaty może prowadzić do zakażenia całego organizmu.


Prostata jest gruczołem wielkości kasztana. Produkuje ona wydzielinę będącą odżywką dla plemników.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Lineye.pl