27 marca 2011

Symbicort - lepszy od Justyny Kowalczyk.

symbicort lek na astme
 Symbicort - steryd czy lek? W leczeniu lek, niestety w sporcie, jak dla mnie, to wydolnościowa bomba! Dlatego wracając do Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym, co mnie trochę nurtowało chcę opisać zasadę działania tego leku i nie dziwie się, że Symbicort był lepszy od Justyny Kowalczyk. Turbohaler Symbicort zawiera dwa składniki aktywne, budezonidu i formoterolu fumaranu (znany wcześniej jako eformoterol fumaranu w Wielkiej Brytanii). Budezonid jest rodzajem leku zwanego kortykosteroidem. Kortykosteroidy to tylko hormony, które są naturalnie produkowane przez nadnercza. Mają one wiele ważnych funkcji, w tym kontrolę reakcji zapalnych.  Budezonid jest syntetycznym i bardzo silnym glikokortykosteroidem i jest stosowany do zmniejszenia stanów zapalnych w płucach. Działa przeciwzapalnie i przeciwalergicznie w bardzo małych dawkach. Lek ten działa bezpośrednio w płucach i jest przewidziany do regularnego stosowania, a nie do powstrzymywania ataków astmy. Stosowany jest w astmie oskrzelowej, katarze alergicznym o nieznanym i znanym pochodzeniu, np. katar sienny. (Uwaga: Kortykosterydy są często nazywane po prostu sterydami, ale należy zauważyć, że bardzo różnią się od innej grupy sterydów, "anabolicznych ", które zdobyły rozgłos ze względu na nadużywanie alkoholu przez sportowców i kulturystów.) Kiedy budesonid jest wdychany, wówczas jest wchłaniany do komórek płuc i dróg oddechowych. Działa poprzez zapobieganie i uwolnienie niektórych substancji chemicznych z komórek. Substancje te, są ważnym czynnikiem w systemie immunologicznym, co za tym idzie są bardzo zaangażowane na układ odpornościowy i reakcje alergiczne, które powodują stan zapalny. Poprzez zmniejszenie uwalniania tych substancji chemicznych w płucach i drogach oddechowych, ryzyko zapalenia jest mniejsze. Budezonid jest stosowany w leczeniu astmy i POChP, aby zapobiec stanom zapalnym i powstawaniu nadmiaru śluzu, a tym samym zapobieżenia atakom astmy i duszności.

Formoterol - lek, stosowany w leczeniu i zapobieganiu objawów duszności, trudności w oddychaniu spowodowanym astmą i przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP, grupa chorób płuc, która obejmuje przewlekłe zapalenie i rozedme płuc). Jest także stosowany w celu zapobiegania trudności w oddychaniu (skurcz oskrzeli) podczas ćwiczeń. Formoterol jest w klasie leków zwanych długo działających beta agonistów (LABA). Jego działanie polega na sprowokowaniu tzw. "relaksu", otwarciu dróg oddechowych w płucach, co ułatwia oddychanie. Efekt działania leku jest widoczny już po trzech minutach, a kolejne jego zażycie można ponowić nawet po 12 godzinach (ludzie chorzy na astmę Formoterol wdychają dwa razy dziennie). Działa bezpośrednio na płuca, zmniejsza ryzyko skutków ubocznych w innych częściach ciała. Aby zapobiec trudnością oddychania podczas wysiłku (np. sportowcy), wystarczy jeden wdech 15 min. przed treningiem żeby doprowadzić do relaksu.

 Krótko mówiąc Formoterol zapobiega atakom astmy lub POChP, ale nie powstrzyma ataku, który już się rozpoczął. 

 Symbicort jest stosowany w leczeniu ludzi, których astma nie jest  regularnie kontrolowana. Może być używany w jeden z dwóch sposobów w leczeniu astmy. Stosowany regularnie, aby zapobiec atakom astmy (tzw.leczenie podtrzymujące), lub alternatywnie, jako lek, aby zapobiegać atakom astmy i wykorzystywać go do  potrzeby w leczeniu jej napadów (utrzymanie  terapii doraźnej). Symbicort stosouje się u osób z ciężką postacią choroby, którzy mają częste i powtarzające się ataki duszności. Mimo regularnego stosowania długo działających leków rozszerzających oskrzela takich jak Formoterol, Tylko Symbicort 200 / 6  i  400/12 jest bardzo dobrym sterydem  do leczenia POChP.

Uwaga! Wdychanie kortykosteroidów może czasami powodować zakażenie grzybiczne w ustach, nazywane pleśniawkami. Aby zminimalizować ryzyko, należy przepłukać usta wodą po każdym użyciu inhalatora. Wskazana konsultacja z lekarzem, jeśli wystąpią białe plamy w jamie ustnej lub gardła, gdyż są to objawy pleśniawki wymagające leczenia.

Kortykosteroidy wziewne mają mniejsze działanie niż sterydy które, przyjmuje się doustnie, ale przyjmowane przez dłuższy czas i w wysokich dawkach mają potencjał by spowodować działania niepożądane, takie jak jaskra, zaćma, osteoporoza czy spowolnienie wzrostu u dzieci i młodzieży. Ludzie z ciężką astmą powinni regularnie wykonywać badania krwi w celu monitorowania stężenia potasu we krwi. Dlaczego? Dlatego, że niski poziom tlenu we krwi (hipoksja) i różnych leków stosowanych w astmie, w tym ten jeden, może potencjalnie bardzo obniżyć jego poziom.
 Wskazana ostrożność:
 • choroby wątroby,
 • nadczynność tarczycy,
 • guz w nadnerczu,
 • choroby serca charakteryzujące się pogrubieniem serca mięśniowego (kardiomiopatią przerostową),
 • zwężenie tętnicy, która utrudnia dopływ krwi do ciała (zwężeniem zastawki aortalnej),
 • szybkie, zaburzenia rytmu serca (tachyarytmie),
 • zaburzenia rytmu serca widoczne na badania serca (EKG) jako "wydłużenie odstępu QT"
 • choroby serca spowodowane niewystarczającym przepływem krwi do serca (choroba niedokrwienna serca),
 • ciężkimi chorobami układu krążenia,
 • ciężka niewydolność serca,
 • bardzo wysokie ciśnienie krwi (ciężkie nadciśnienie tętnicze),
 • osłabienie ściany tętnicy, które powoduje wybrzuszenie na zewnątrz (tętniak),
 • nieleczony niski poziom potasu we krwi (hipokaliemia),
 • grzybicze lub wirusowe zapalenie dróg oddechowych,
 • gruźlica.
  Zakaz stosowania! Symbicort 100 / 6 turbohaler nie jest zalecany dla dzieci poniżej szóstego roku życia a Symbicort 200 / 6  i  400/12 turbohalers nie są zalecane dla dzieci poniżej 12 roku życia. Leki te nie powinny być stosowane w przypadku uczulenia na jeden lub którykolwiek z jego składników.

 Ciąża. Ważne jest żeby astma była bardzo dobrze kontrolowana z pomocą specjalisty. Jeżeli to możliwe, lek przeciwko astmie zażywać przez inhalator, ponieważ minimalizuje ilość leku, który przedostaje się do krwiobiegu i przenika przez łożysko do rozwijającego się dziecka. Turbohaler Symbicort należy stosować ostrożnie podczas ciąży i tylko wtedy, gdy jest to korzystne i bez ryzyka dla rozwijającego się dziecka. Inhalatory astmy mogą być stosowane w okresie karmienia piersią, ponieważ ilość leku, który przenika do mleka matki po użyciu inhalatora jest niewielki i mało prawdopodobne, aby mógł zaszkodzić dziecku.   Budezonid w inhalacji nie przechodzi do mleka matki i nie ma to żadnego wpływu na dziecko karmione piersią. Jednak nie wiadomo, czy formoterol w tym inhalator przenika do mleka matki. Należy zasięgnąć porady lekarza przed karmieniem piersią podczas stosowania tego leku.

Działania niepożądane! Leki te (sterydy), mają wpływ na skutki uboczne:
Często: (u 1 na 10)
 • kołatanie serca,
 • drżenie rąk,
 • ból głowy,
 • grzybica jamy ustnej lub gardła (pleśniawki),:
 • podrażnienie gardła (chrypka, kaszel).
 Niezbyt często: (u 1 na 100)
 • wzrost częstości akcji serca (tachykardia),
 • zawroty głowy,
 • mdłości (nudności),
 • skurcze mięśni,
 • pobudzenie lub niepokój (nerwowość),
 • zakłócenia snu,
 Rzadziej: ( u 1 na 1000)
 • nieregularne bicie serca (arytmie),
 • obniżenie poziomu potasu we krwi (hipokaliemia),
 • świszczący oddech i trudności w oddychaniu (skurcz oskrzeli),
 • reakcje alergiczne, takie jak wysypki, świąd, obrzęk języka i (obrzęk naczynioruchowy) gardła lub reakcji anafilaktycznej.
 Bardzo rzadko: (u 1 na 10000)
 • zmiany ciśnienia krwi,
 • zaburzenia zachowania u dzieci,
 • wysoki poziom cukru we krwi (hiperglikemia),
 • zaburzenia smaku,
 • ból w klatce piersiowej (dławica piersiowa),
 • Działania ogólnoustrojowe (np. zespół Cushinga, zahamowanie nadnerczy, spowolnienie wzrostu u dzieci i młodzieży, zmniejszenie gęstości mineralnej kości, zaćma i jaskra).  Mogą wystąpić po zażyciu dużych dawek przez dłuższy okres czasu.
legenda.

Zespół Cushinga - zespół objawów chorobowych związanych z występowaniem podwyższonego poziomu kortyzolu (lub innych steroidów nadnerczowych) w surowicy krwi.
Wydłużenie odstępu QT -  jest to graficzny zapis depolaryzacji i repolaryzacji komór serca. Jego długość mierzona jest od początku zespołu QRS do końca załamka T. W prawidłowo pracującym sercu długość odstępu QT skraca się wraz ze wzrostem częstości akcji serca.

 Jedna dawka uwolniona z inhalatora Turbohaler (dawka inhalacyjna) zawiera 80 mikrogramów budezonidu zmikronizowanego i 4,5 mikrograma formoterolu fumaranu dwuwodnego. Jedna dawka inhalacyjna preparatu Symbicort Turbuhaler 80 mg + 4,5mg zawiera taką samą ilość budezonidu i formoterolu fumaranu, jaka znajduje się w preparatach dostepnych w postaci proszku do inhalacji zawierających osobno: budezonid 100 mg/dawkę odmierzoną (co odpowiada 80mg/ dawkę inhalacyjną) i formoterol 6mg/ dawkę odmierzoną (co odpowiada 4,5 mg/ dawkę inhalacyjną). Formoterolu fumaran dwuwodny będzie dalej nazywany formoterolem.

Działania niepożądane wymienione powyżej, mogą nie zawierać wszystkich działań niepożądanych zgłoszonych przez producenta leku.

1 komentarz:

 1. To juz wiem, skad u mnie plesniawki.. (stara baba z plesniawkami.. a byle czego do buzi nie pcham! :P )

  OdpowiedzUsuń

Lineye.pl