16 stycznia 2011

Austrialian Open 2011r. Wielki Tenis!


  17 stycznia tego roku rozpoczyna się występ w Wielkoszlemowym Austrialian Open (z pulą nagród 24mln. dolarów australijskich), na twardych kortach w Melbourne Park.

  Są to międzynarodowe tenisowe Mistrzostawa Australi, pierwszy z czterech turniejów zaliczanych do Wielkiego Szlema, rozgrywane od 1905r. Odbywają się corocznie na kortach w Melbourne Park w Melbourne. Podobnie jak podczas pozostałych turniejów Wielkiego Szlema rozgrywane są turnieje singlowe, deblowe kobiet i męszczyzn, turniej miksta, turniej zawodników na wózkach oraz zawody juniorskie i turnieje z udziałem dawnych czempionów.


Rod Laver Arena ma rozsuwany dach i posiada 14820 miejsc.
Drugi najwiekszy kort to Hisense Arena majacy wysuwany dach i 10500 miejsc.Poza nimi Melbourne Park posiada trzy inne duże korty,  najważniejszy jest Margaret Court Arena.

Głównymi kortami są Rod Laver Arena i Hisense Arena. Posiadają rozsuwane dachy które zamykane są w razie wystąpienia opadów deszczu lub ekstremalnych upałów. Trzeci pod względem znaczenia kort to Margaret Court Arena. Rozgrywane w środku Australijskiego lata Australian Open znane jest z cięzkich i męczących pojedynków rozgrywanych w niezwykle gorących i dusznych dniach.Gdy temperatura i wilgotność powietrza osiągają niebezpieczny poziom, wprowadza się w życie specjalnie przygotowaną na takie warunki politykę która umozliwia sędziom przerwanie gry i wznowienie jak poprawią się warunki pogodowe. Największą jednodniową frekwencją w Austrialian Open był rok 2009 gdzie zanotowano 66018 tys widzów. Taki turniej przynosi gospodarce australisjskiej zysk ok 38 mln. dolarów australijskich.

 W 2008 r. wprowadzono i zainstalowano na głównych kortach Melbourne Park tzw. jastrzębie oko (challenge), umozliwiające komputerowe sprawdzenie sladów po piłce.

Obrońcy tytułów z 2010 r.
gra pojedyncza mężczyzn       Roger Federer
gra pojedyncza kobiet            Serena Williams
gra podwójna mężczyzn         Mike Bryan  Bob Bryan
gra podwójna kobiet              Venus Williams Serena Williams
gra mieszana                          Mahesh Bhupathi Sania Mirza
gra pojedyncza chłopców       Yuki Bhambri
gra pojedyncza dziewcząt       Ksenia Pierwak
gra podwójna chłopców         Cheng-Peng Hsieh Francis Casey Alcantara
gra podwójna dziewcząt          Ajla Tomljanović Christina McHale
gra poj. mężczyzn na wózkach   Shingo Kunieda
gra poj. kobiet na wózkach        Esther Vergeer
gra pod. mężczyzn na wózkach  Robin Ammerlaan Shingo Kunieda
gra pod. kobiet na wózkach       Korie Homan Esther Vergeer
gra poj. mężczyzn na quadach    Peter Norfolk
gra pod. mężczyzn na quadach   Nick Taylor Dawid Wagner

ROGER FEDERER OBECNY OBROŃCA AUSTRALIAN OPEN.

Udzaił z polskimi reprezentantami zaczyna sie od pierwszego dnia turnieju.

Polski akcent w histori Australian Open.
1978 – Wojciech Fibak i Australijczyk Kim Warwick wygrali turniej deblowy mężczyzn.
1996 – Magdalena Grzybowska wygrała konkurencję singla juniorek i jako druga Polka w historii zdobyła wielkoszlemowe trofeum gry pojedynczej do lat osiemnastu (wcześniej Aleksandra Olsza na Wimbledonie w 1995 roku).
2006 – Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski przeszli do półfinału konkurencji debla mężczyzn. Przegrali z wyżej rozstawionymi Martinem Dammem i Leanderem Paesem. Błażej Koniusz i Grzegorz Panfil okazali się najlepsi w deblu chłopców, ogrywając w finale Amerykanów Kellena Damiaco i Nathaniela Schnugga.
2008 – po raz pierwszy w historii dwie reprezentantki Polski dotarły do czwartej rundy singla kobiet turnieju wielkoszlemowego. Marta Domachowska przegrała 4:6, 4:6 z Venus Williams, a Agnieszka Radwańska przeszła do ćwierćfinału, gdzie nie sprostała Danieli Hantuchovej.
2010 – po raz pierwszy po 28 latach Polska miała reprezentanta w 1/8 finału singla mężczyzn - był nim Łukasz Kubot

http://www.sport-marcel.blogspot.com/


1 komentarz:

  1. ciekawy blok o tym co lubię może mógł bym go współtworzyć z tobą ?

    OdpowiedzUsuń

Lineye.pl