17 stycznia 2011

Sporty zimowe,Narciarstwo, snowbord, zimowe kontuzje.


 Miłośnicy białego szaleństwa przez cały rok czekają, aby stanąć na stoku i pomknąć w dół. Ale nie rozruszanym grożą urazy. Jak im zapobiegać.

 Sporty zimowe są źródłem zdrowia i radości, a jednocześnie przyczyną wielu urazów, od lekkich stłuczeń począwszy, na skomplikowanych złamaniach skończywszy. Warto opanować kilka patentów z zakresu pierwszej pomocy.

Zziębnięcia i odmrożenia.
Może do nich dojść nawet przy dodatniej temp. Jeśli więc wybierasz się na dwór na wiele godzin, ubierz się na cebulkę. Rzeczy powinny być obszerne, nieprzemakalne, rękawice z jednym palcem, a buty ciut za duże by swobodnie poruszać palcami. Noś czapkę bo przez głowę ucieka 30 proc. ciepłoty ciała . Gorsze od zmarznięcia jest oziębienie, zwłaszcza długotrwałe, bo może spowodowac odmrożenia. W ich wyniku dochodzi do niedotlenienia a nawet martwicy tkanek. We wczesnej fazie odmrożenia doznajemy zimna i drętwienia, apotem zaniku czucia. Odmrożone miejsce najpierw sinieje, a potem blednie.

CO ROBIĆ?
 Jak najszybciej wejść do ciepłego pomieszczenia, rozebrać się i delikatnie rozcierać zmarznięte części ciała. Nie wolno gwałtownie sie rozgrzewać, np. przez gorącą kąpiel (temp. wody nie powinna przekraczać 26 st.C). Do piero po zanurzeniu możesz dolewać cieplejszej, aż do 37 st.C. Do kąpieli warto dodać napar z rumianku lub nagietka. Można też robić kompresy na odmrożone miejsca z kory dębowej lub tartego chrzanu z mlekiem (dwie łyżki chrzanu, łyżka mleka).

Stłuczenia, skręcenia
Przed wyjściem na stok pamiętaj o rozgrzewce. Na początek nie przesadzaj z aktywnością. Organizm potrzebuje czasu, aby nabrać kondycji. Niegroźnemu upadkowi i siniakom szybko zaradzi okład z roztworu z pół buteleczki spirytusu kaforowego i czterech tabletek altacetu. Dobre są też: roztwór sody oczyszczonej (czubata łyżeczka na szklankę wody), maść arnikowa, Arcalen czy żel Haematoven. Skrecenie jest poważniejsze i polega na naciągnięciu lub naderwaniu całego aparatu więzadłowo - torebkowego na skutek gwałtownego ruchu.

CO ROBIĆ?
Położyć zimny okład i unieruchomić staw (z kończyną nieco uniesioną). pomogą też maści oraz żele przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne bez recepty (np. Ben-Gay, Fastum, Naproxen).

Zwichnięcia
Niefortunny skok, upadek na twarde podłoże, potknięcie się. Dochodzi wówczas do uszkodzenia np. torebki stawu, chrząstki, błony maziowej, wiązadeł lub ścięgien, mięśni i nerwów włącznie z wylewem krwi do wnętrza stawu. Część ciała, która doznała urazu, bardzo boli, puchnie, nie można się poruszać.

CO ROBIĆ?
Postępuj podobnie jak przy skręceniu: przyłóż zimny okład, unieruchom staw i zażyj środek przeciwbólowy, wezwij lekarza. Uraz mógł spowodować złamanie kości w pobliżu stawu, dlatego trzeba zrobić prześwietlenie i nastawic kości. Potem trzeba staw unieruchomić na ok. sześć tygodni. Potrzebna będzie też rehabilitacja.

Złamanie
Następuje najczęściej wskutek urazu mechanicznego: uderzenia, wygięcia, skręcenia. Kończyna bardzo boli, puchnie, poruszanie nią jest praktycznie niemożliwe. Złamana kość może uszkodzić pobliskie tkanki.

CO ROBIĆ?
Delikatnie unieruchomić kończynę (nie wolno nią poruszać czy starać się samodzielnie nastawiać), ewentualnie oziębić i jak najszybciej do lekarza! Wyleczenie np. złamanej nogi trwa ok. czterech miesięcy.


Kontuzje - jak ich uniknąć?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Lineye.pl