29 marca 2011

Dieta, Jedz, Pij i Chudnij

zupa brokułowa
 Dietę oparto na specjalnie opracowanej piramidzie żywieniowej, różniącej się od powszechnie znanych jej odmian. To 21 - dniowy program dietetyczny oparty na piramidzie żywieniowej, odmianie piramidy śródziemnomorskiej. Jej podstawę czyli poziom pierwszy, stanowią codzienne ćwiczenia i świadomość własnej wagi. Kolejny poziomy zawierają następujące produkty: poziom drugi - owoce, warzywa, oleje roślinne i produkty pełnoziarniste; poziom trzeci - orzechy, tofu, rośliny strączkowe, ryby, owoce morza, drób i jajka; poziom czwarty - produkty mleczne lu sublementy wapnia z witaminą D; poziom piąty - multiwitaminy i na końcu poziom szósty - dowolne produkty, także opcjonalnie niewielkie ilości alkocholu i czarnej czekolady.

 Najwyższe poziomy piramidy zawierają również mało zalecane produkty, takie jak masło i tłuszcze, chude czerwone mięso i przetworzone węglowodany, np. białe pieczywo, ziemniaki czy słodycze. Swoje rady autorzy formułują w dziewięciu punktach, nazywanych przez nich punktami zwrotnymi, po których powinny nastapić fundamentalne zmiany. Wyróżniają dwie kategorie warzya - grupę A, czyli warzywa, które można jeść, kiedy się chce, i grupę B - czyli te, które zawierają więcej węglowodanów i można je spożywać nie częściej niż dwa razy dziennie. Owoce również podzielono na grupy A i B w zależności od ilości zawartego w nich cukru. Owoce z grupy B o większej zawartości cukru, można spożywać raz dziennie. Choć dieta nie wyklucza białka zwierzęcego, to jednak za lepsze uznaje białko zawarte w warzywach i chudym mięsie. Autorzy zachęcają do picia dużej ilości wody. Częścią składową planu jest dokonanie oceny celu, do którego się dąży, i miejsca, w którym się jest w tym dążeniu. Promuje się rozsądne odżywianie, polegające na zrozumieniu mechanizmów powstawania uczucia głodu, spożywaniu regularnych posiłków i niezapominaniu o śniadaniu i przekąskach.

 Wady i zalety
Program zaleca różnorodność produktów, a książka zawiera liczne przepisy i wskazówki, jak nie rezygnować z jedzenia poza domem i jak robić zakupy. Umieszcza również informację dotyczące ćwiczeń.
 Dla kogo? 
To dieta dla tych, którzy chcą zacząć zdrowo się odżywiać i utrwalać nowe nawyki żywieniowe.    Osoby, którym coś dolega, powinny przed przystąpieniem do diety skonsultować się z lekarzem.
 Zmiana trybu życia
Zacznij od 30 minut ćwiczeń dziennie, jedz z rozsądkiem, jedz  z rozsądkiem i zadawaj sobie pytanie: a co, jeśli...?

 Ten jadłospis jest oparty na autorskiej wersji piramidy żywieniowej, modyfikacji kilku już istniejących piramid.

Przykład:
  • sobota: śniadanie (półmisek owoców, 200 g niskotłuszczowego białego sera, pełnoziarnisty tost, 1 łyżeczka masła orzechowego), obiad (wywar z warzyw z pszenicą, nachos - placki tortilli pokryte rozpuszczonym serem), sałatka z zielonych warzyw, dressing winegret), kolacja (curry z warzyw, pieczony ser tofu, 100 g brązowego ryżu, jogurt, smażone migdały, rodzynki, pomarańcza), przekąska - ciastko bananowo - czekoladowe.
  • niedziela: śniadanie (pół czerwonego grejpfruta, jajecznica  z brokułami, 1 łyżeczka cukru, kawa, chude mleko), obiad (zupa brokułowa, sałatka  z soczewicy w stylu śródziemnomorskim, sałatka ze zbóż, pomarańcza), kolacja (100 g pełnoziarnistego makaronu, sos pomidorowy, kotlet z kurczaka, brokuły, sałatka, dressing, melon), przekąska - surowe warzywa.
  • poniedziałek: śniadanie (truskawki, niskotłuszczowy jogurt, pełnoziarnisty tost, 1 łyżeczka masła orzechowego, 2 łyżeczki dżemu), obiad (zupa szpinakowa, sałatka z sera ricotta i jajek, pełnoziarniste krakersy), kolacja (zupa pomidorowa, papryka faszerowana, sałatka z zielonych warzyw, dressing, bezy pomarańczowe), przekąska - mieszanka studencka.
  • wtorek: śniadanie (pełnoziarnisty tost, 1 łyżeczka syropu klonowego, borówki, łyżeczka miodu), obiad (melon, biały ser, 10 migdałów, 1 łyżeczka rodzynek, pełnoziarnisty tost), kolacja (ryba z piekarnika, kabaczek z jabłkiem, opiekane zielone warzywa, pełnoziarnisty makaron, gruszka), przekąska - mieszanka studencka, łyżeczka wiórków czekoladowych.
  • środa: śniadanie (maliny, 100 g pełnoziarnistych płatków, 110 ml chudego mleka, 1 łyżeczka cukru, kawa, chude mleko), obiad (wywar z warzyw z jajkiem, duża sałatka z zielonych warzyw i ciecierzycy, dressing, pomarańcza), kolacja (pieczona pierś kurczaka, cukinia, parmezan, marynowana fasola, zielone warzywa, orzechy nerkowca, brzoskwinia z jogurtem), przekąska - koktajl.
  • czwartek: śniadanie (pół czerwonego grejpfruta, omlet z groszkie i kozim serem, 1 łyżeczka cukru, kawa, chude mleko), obiad (kanapka z serem, warzywa, dressing z maślanki, jabłko), kolacja (kotlet z pieczarek i jęczmienia, sos pomidorowy, zielona fasolka, spaghetti, 110 ml sorbetu owocowego), przekąska - 170 g orzechów.
  • piatek: śniadanie (gotowane pełnoziarniste płatki, 100 ml chudego mleka, brzoskwinia, 1 łyżeczka cukru, kawa), obiad (wywar z pieczarek, jęczmienia i warzyw, kotlet z chudego indyka, pełnoziarnista bułka, przyprawy, pomarańcza), kolacja (zupa miso z serem tofu, makaron gryczany, orzechy nerkowca i zielone warzywa, gotowana pierś  z kurczaka, kiszone ogórki, mandarynki), przekąska - warzywa, sos salsa, 10 kawałków tortilli.
 Pamiętaj: Jedz dużo warzyw i owoców, wybieraj zdrowe tłuszcze, uważaj na węglowodany, wybieraj zdrowe białka, pij wodę, alkocholu używaj z umiarem, multiwitamina raz dziennie, więcej się ruszaj, z rozsądkiem planuj potrawy na cały dzień.

 Autorami książki Eat, Drink, and Weigh Less wydanej w 2006 są Walter Wilett, znany lekarz i pisarz harwardzkiej Szkoły Zdrowia Publicznego, i Mollie Katzen, autorka książki kucharskiej Moossewood Cookbook. Książka opisuje sposoby zdrowego odżywiania, zawiera przepisy i wskazówki jak ograniczac spożywane kalorie. Eat, Drink, and Weigh Less, koncentruje się głównie na sposobach walki z nadwagą.

źródło http://www.eatdrinkandweighless.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Lineye.pl