16 marca 2011

Dieta zgodna ze swoją grupą krwi.

jabłko i centymetr - dieta grupa krwi
 Cztery przykłady, po jednej dla każdej grupy krwi, podobnie jak się odżywiać, by być zdrowym, żyć dłużej i osiągnąć idealną wagę.

Jak działa?
Książka D'Adamo zawiera opis czterech diet przeznaczonych dla osób wyodrębnionych ze względu na ich grupę krwi. Osoby z grupą krwi 0 to "myśliwi", dla których najbardziej odpowiednie są: chude mięso, wysokobiałkowe, ale pozbawione substancji chemicznych, drób i ryby, z bardzo ograniczoną ilością ziarna i roślin strączkowych.


 Osoby z grupą krwi A - "rolnicy", powinni stosować dietę wegetariańską wzbogaconą o ryby.której główne składniki to warzywa, tofu, nasiona, rośliny straczkowe i owoce. Osoby z grupą krwi B - "koczownicy", powinni jeść mięso (prócz mięsa z kurczaka), nabiał , ziarno, rośliny strączkowe, warzywa i owoce. Osoby z grupa krwi AB, czyli ludzie "współcześni", mogą jeść wszystko, choć w ograniczonych ilościach - także mięso, owoce morza, nabiał, tofu, rośliny strączkowe, nasiona, warzywa i owoce. Autor diety zwrócił uwagę na obecność w niektórych produktach spożywczych protein "lektyn" niemogących współistnieć z pewnymi antygenami poszczególnych grup krwi, a które kierują się w określone miejsca w organizmie (jak nerki, wątroba, mózg, żołądek) i tam zaczynają sklejać komórki krwi. Osobom z każdej grupy krwi przyporządkował więc produkty, których zgodnie z tą teorią, powinny unikać, a także takie, które są dla nich całkowicie zakazane. Są wśród nich między innymi: mięso i drób, owoce morza, nabiał, jajka, oleje i tłuszcze, orzechy i nasiona, rośliny strączkowe, płatki, pieczywo, ziarna, makarony, warzywa, owoce, soki, płyny, przyprawy, herbaty ziołowe i inne napoje.
 Wady i zalety
Wszystkie cztery diety opierają się na produktach nieprzetworzonych i zalecają spożywanie warzyw, dostarczających błonnika, licznych składników odżywczych i chemicznych pochodzenia roślinnego.
 Nie ma jednak naukowych dowodów potwierdzających tezę, że dieta powinna być uzależniona od grupy krwi. Ograniczenie lub eliminowanie z jadłospisu niektórych produktów (lub całych ich grup) powoduje utratę wagi, ale takie działanie nie ma naukowego uzasadnienia.
Dla kogo?
 Dieta przeznaczona dla osób mających grupę krwi 0 zaleca jedzenie mięsa, jednocześnie ogranicza spożycie ziarna i roślin strączkowych. Może to być niewskazane dla tych, którzy są zagrożeni genetycznie chorobami serca, nadciśnieniem lub cukrzycą, ponieważ takie ograniczenie nie jest zgodne z tym, co zalecają nowe metody zapobiegania takim chorobom i ich leczenia
 Zmiana trybu życia
Nieodzowną częścią diety są ćwiczenia fizyczne, kontrolowanie poziomu stresu i ograniczenia zewnętrznych zagrożeń dla zdrowia.

Przykład:
  • grupa A: śniadanie (woda z cytryną, płatki śniadaniowe z mlekiem sojowym i borówkami, sok grejpfrutowy, kawa lub herbata ziołowa), obiad (sałatka grecka, kromka pszennego chleba, herbata ziołowa), kolacja (duszony ser tofu z fasolką, por, groch, kiełki lucerny, kawa lub herbata ziołowa), przekąska - 2 wafle ryżowe z miodem, 2 śliwki, zielona herbata lub woda mineralna.
  • grupa AB: śniadanie (woda z cytryną, 225ml rozrzedzonego soku grejpfrutowego, kromka chleba pełnoziarnistego, jajko), obiad (110g piersi z indyka, kromka chleba ryżowego, sałatka cesarska, 2 śliwki, herbata ziołowa), kolacja (omlet z sera tofu, duszone warzywa, sałatka owocowa, kawa bezkofeinowa), przekąska - 110ml niskotłuszczowego jogurtu z owocami.
  • grupa B: śniadanie (płatki ryżowe z bananem i chudym mlekiem), obiad (sałatka ze szpinaku, 110g tuńczyka marynowanego w soli, 2 ciastka ryżowe, herbata ziołowa), kolacja (ryba z grilla, warzywa na parze, słodki ziemniak, świeże owoce, herbata ziołowa lub kawa), przekąska - niskotłuszczowy jogurt z rodzynkami.
  • grupa 0: śniadanie (ryż preparowany z mlekiem sojowym, jajko, 225ml soku ananasowego, zielona lub ziołowa herbata), obiad (110g kotleta z mielonej wołowiny z grilla, 2 kromki chleba razowego z ziarnami i suszonymi owocami, sałatka z oliwą z oliwek i sokiem z cytryny, woda i herbata ziołowa), kolacja (kotlet  z mielonego mięsa jagnięcego, sałatka z cykorii, herbata ziołowa), przekąska - owoce, herbata ziołowa.
Co to są letyny? 
Letyny to złożone cząsteczki, zbudowane z białka i cukru, mające możliwość przyklejania się do zewnętrznych ścian komórek i wywoływania w nich zmian biochemicznych. Wytwarzają je zarówno zwierzęta jak i rośliny. Jednakże rola lektyn w dietach, układanych dla osób o określonej grupie krwi, oraz ich możliwości ich zapobiegania chorobom nie zostały naukowo potwierdzone. 
  Każda grupa krwi ma swoją listę potraw, których powinno się unikać

Twórcą tych diet jest Peter D'Adamo, wybitny specjalista medycyny naturalnej, założyciel i redaktor magazynu "The Journal of Naturopathic Medicine", autor prac Żyj zgodnie ze swoja grupą krwi i Gotuj zgodnie ze swoją grupą krwi.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Lineye.pl