24 marca 2011

Japonia: Skażona żywność, i ciężka sytuacja miasta Ishinomaki!

ciężka sytuacja Ishinokali-miasto w Japonii po tsunami Około 10,000 tys. ludzi zginęło w Ishinomaki. Radzenie sobie ze śmiercią stało się poważnym problemem w tym mieście. Wiceburmistrz, szacuje, że 10 000 spośród 160 000 mieszkańców zginęło w tsunami. Mimo że kremacja jest metodą tradycyjną, nie jest możliwa na brak paliwa i zaplecza. Miasto posiada tylko jedno krematorium, które może obsługiwać 18 jednostek dziennie. Jeśli istnieje 10 000 osób które zginęły w tsunami, potrzeba więc 500 dni, aby je spalić wszystkie.
 20 000 tys. osób mieszka w nadmorskich dzielnicach, które dalekie są od wysokiego punktu na ziemi i nie było możliwośći stworzenia im ucieczki. Władze miasta nie są pewne, czy są to osoby martwe, czy udało się im uciec. Ale szanse są nikłe i prawdopodobnie zostały pochowane.
 Lokalne szkoły tego miasta stały się kostnicami, i mimo niskich temperatur, ciała nie mogą być przechowywane na długo, dlatego rozważane są masowe pochówki.
 
 Żyjącej części społeczeństwa brakuje podstaw do życia w szczególności żywnośći i paliw. Rząd centralny wysłał wojska i zobowiązał się do wysłania dodatkowych ochotników i zaopatrzenia w żywność. W Ishinomaki żywność musi być transportowana przez śmigłowiec do pobliskiego stadionu piłkarskiego. Ale operacja pomocy nie wydaję się odpowiadać skali tej katastrofy. Ludzie stracili swoje domy i będą tutaj przez cały długi czas, a potrzeby są wielkie. "Co zostało nam dane do tej pory nie wystarczy" mówi burmistrz miasta.
  Regionalne rafinerie w Shioyama, wypaliły się, więc olej będzie musiał pochodzić z innych miejsc. Nacisk na ograniczone dostawy jest silny w całym kraju. Według państwowych mediów, stowarzyszenie przewoźników, zwróciło się do rządu, by wykorzystać krajowe rezerwy ropy naftowej, ponieważ są one obecnie w stanie dostarczyć tylko 60% normalnej ilości świeżych produktów. Większość stacji benzynowych została zamknięta. A brak benzyny utrudnia dostarczenie żywności. To jest problem całej północno-wschodniej Japoni. W chwili obecnej woda, żywność i jedzenie jest bardzo poważną i skomplikowaną sytuacją tego miasta.
  "Niewiem, jak długo możemy pogodzić się z tym. Ale musimy przetrwać. To jest charakterystyczne dla Japończyków. Może to być bardzo długi czas do momentu, kiedy powrócimy do naszych domów." powiedział Yoshinori Sato, sekretarz prasowy gminy.

Skażona żywność szkodliwego promieniowania.
 Ze względu na uszkodzone reaktory Fukushima, rząd ostrzegł, że mleko, woda i warzywa, po kontroli w bliskim sąsiedztwie zakładu, nie powinny być spożywane. Tymczasem Amerykanie sortownie zaczęli przygotowywać tysiące dawek jodku potasu. (Ma działanie odkażające i ma chronić przed skutkami radioaktywnego promieniowania.) Przykład Czarnobylu pokazał, że potrzeba ochrony przed promieniowaniem tarczycy była większa niż oczekiwano. Dlatego nikt nie chce popełnić kolejnego błędu.
  Oświadczenie które zostało wydane 18 marca od Amerykańskiego Stowarzyszenia Endokrynolodzy kliniczne, American Thyroid Association, Endocrine Society oraz Society of Nuclear Medicine.
 Ostatniej awaria reaktora w Japonii z powodu trzęsienia ziemi i tsunami, wywołała obawy o narażenie na promieniowanie ludności w Ameryce Północnej. Głównym źródłem promieniowania radioaktywnego jodu jest, jod-131, promieniotwórczy izotop. Stanowi szczególne zagrożenie dla zdrowia,a w szczególności, narażania tarczycy na wysoki poziom radioaktywny. Jod może prowadzić do rozwoju guzków tarczycy i rok później raka tarczycy . Podczas wypadku w elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1986 roku, mieszkańcy regionu i okolic byli narażeni na radioaktywny jod, głównie ze spożycia żywności, mleka i ze skażonych pól uprawnych. Jak pokazują doświadczenia w Czarnobylu, kobiety w ciąży, niemowlęta i dzieci są najbardziej zagrożone na ryzyko rozwoju raka tarczycy, podczas gdy osoby powyżej 20 roku życia zagrożone są mniej. Potencjalne zagrożenie promieniowania radiojodem może zostać zablokowane poprzez jodek potasu (KI) tabletek lub roztworu.

Jednakże, KI nie powinny być podejmowane w przypadku braku wyraźnego ryzyka narażania na niebezpieczeństwo poziomu jodu radioaktywnego, jodku potasu - ponieważ mogą powodować reakcję alergiczne, wysypki skórne, zapalenie ślinianek, nadczynność tarczycy lub niedoczynność tarczycy u niewielkiego procenta osób.. Obecne szacunki wskazują, że nie będzie niebezpiecznego poziomu promieniowania w obszrze Stanów Zjednoczonych. W wypadku promieniowania, największe ryzyko dla populacji jest w pobliżu źródła promieniowania.

 W wyniku tej awarii mogą być wykryte promieniowania w Stanach Zjednoczonych lub na jego terytoriach, lecz powinny być to ilości promieniowania nieco powyżej poziomu odniesienia atmosferycznego, i nie będą szkodliwe dla tarczycy i ogólnego stanu zdrowia.
Na podstawie aktualnych informacji, nie ma zagrożenie dla dostaw żywności w USA. FDA (Amerykańska agencja do spraw żywności), ściśle monitoruje sytuację w Japoni i zapewnia że jest bezpieczny import żywności. FDA ma bardzo solidny proces kontroli dla przywozu i zatrudnionych pracowników i nie ma obawy o bezpieczeństwo importowanych produktów spożywczych które są w dystrybucji. W ramach dochodzenia są zbierane informacje na temat wszystkich produktów i żywności wywożonej do USA z Japonii, w tym gdzie są:  uprawiane, zbierane lub wyprodukowane, aby agencja mogła ocenić czy aby w dalszej przyszłości mogły one stanowić ryzyko dla konsumenta. FDA pracuje nad strategią kontroli pobierania próbek produktów za granicy.

Jeżeli chodzi o nasz kraj i import żywności z kraju Kwitnącej Wiśni, jest śladowy, i nie ma żadnego zagrożenia, a tzw. "Chmura Radioaktywna" która dotrze nad Europę, będzie już na tyle rozrzedzona, że nie będzie niebezpieczeństwa dla ludzi. 
Hm... podobno

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Lineye.pl