24 marca 2011

Rumianek pospolicie pospolity. "Chamomilla recutita"

rumianek pospolity
 Rumianek pospolity z rodziny złożonych jest rośliną jednoroczną o cienkim korzeniu i wyprostowanej, gołej łodydze, osiągającej wysokość od 20 do 50 cm. Liście są podwójnie pierzastodzielne i bardzo wąskie. Białe kwiaty języczkowate z żółtymi środkami w miarę przekwitania odginają się ku dołowi. Najważniejszymi cechami charakterystycznymi rumianku pospolitego jest puste w środku dno koszyczka oraz aromatyczny zapach. Związek chemiczny zawarty w rumianku zwany apigeniną działa kojąco na ośrodkowy układ nerwowy i ułatwia zaśnięcie nocą.


 Jeśli jesteś mocno zdenerwowany - wypij filiżankę rumiankowej herbatki lub zrelaksuj się w ciepłej kąpieli z dodatkiem kilku filiżanek rumiankowego naparu, 10 kropli olejku rumiankowego albo 1 - 2 garści kwiatów rumianku. Olejek eteryczny przenika przez skórę, łagodząc lęk i stres. Napar z rumianku za sprawą swego przyjemnego smaku i zapachu wpływa na poprawę nastroju. Filiżanka rumiankowej herbaty przed snem uspokaja nadszarpnięte nerwy i ułatwia zaśnięcie. Korzyści z rumianku na tym się jednak nie kończą. Naukowcy rozpoznali ponad tuzin czynnych związków chemicznych w koszyczkach kwiatowych tego zioła, które nie tylko łagodzą stres, ale mogą zmniejszyć rozstrój żołądka. 

 Czynnym składnikiem rumianku jest olejek eteryczny, "oleum chamomillae", który ze względu na swój głęboki niebieski kolor nazywany jest też niebieskim olejkiem rumiankowym. Jego główna substancja czynna azulen, działa przeciwzapalnie i zmniejsza nadprodukcję soków żołądkowych. Ponadto rumianek zawiera flawonoidy, witaminy i inne składniki. Jednak dopiero wszystkie składniki łącznie decydują o przeciwzapalnym i bakteriobójczym działaniu rumianku.

  Rumianek nie tylko pomaga się wyciszyć. Kilka zawartych w nim związków chemicznych, działa jak środki przeciwskurczowe - wpływają odprężająco na mięśnie gładkie, które wyściełają przewód pokarmowy oraz macicę łagodząc poobiedni ból żołądka lub zmniejszając menstruacyjne skurcze. Filiżanka lub dwie rumiankowego naparu dziennie może złagodzić nadżerające śluzówkę żołądka działanie aspiryny i innych pokrewnych leków - jest to szczególnie ważne dla osób cierpiących na dnę lub inne bolesne dolegliwości, które zmuszone są przyjmować codziennie środki przeciwbólowe.
Ze względu na swe przeciwzapalne i antyseptyczne właściwości rumianek też jest bardzo przydatny w pewnej liczbie innych mniej poważnych problemów zdrowotnych.

 Już w starożytności napar z suszonych kwiatów rumianku był ulubionym lekarstwem na bóle głowy, schorzenia wątroby, nerek i pęcherza moczowego oraz przy nieregularnym miesiączkowaniu. Obecnie rumianek należy do niezbędnych "leków domowych". Napar rumiankowy stosuje się z dużym powodzeniem w ostrej niestrawności żołądka. Doskonale nadaje się też do leczenia przewlekłych stanów zapalnych a nawet wrzodów żołądka. Należy pamietać o tym, że w wielu chorobach wewnętrznych pozytywny efekt można osiągnąć pijąc go regularnie przez szereg tygodni. Zewnętrznie lek ten używany jest do przemywania źle gojących się ran, płukania ust i gardła, do inhalacji przy katarze i zapaleniu zatok, jak również w przypadku szeregu chorób zapalnych skóry.

Wysypki i oparzenia. Rumianek może przynieść korzyść nie tylko jelitom, ale i skórze. Stosowany zewnętrznie w postaci kremu rumiankowego lub okładu z mocnego rumiankowego naparu przyspiesza gojenie się skaleczeń, oparzeń i wysypek. Przy umiarkowanym oparzeniu słonecznym, zmieszaj olejek rumiankowy (sprzedawany w sklepach ze zdrową żywnością) w równych częściach z olejkiem migdałowym lub obojętnym olejem nośnikowym. Nałóż cienką warstwę na zaczerwienioną skórę, aby zmniejszyć stan zapalny, który jest przyczyną swędzenia.
Podrażnienie skóry. W Niemczech, gdzie zioła są szeroko stosowane w tak zwanej medycynie akademickiej, lekarze często zalecają krem na bazie rumianku na rany lub stany zapalne spowodowane wypryskiem, kontaktowymi alergiami i uszkodzeniem skóry po radioterapii. Małe ilości olejku rumiankowego mogą być używane w leczeniu takich chorób skóry jak czyraki.
Infekcje. Mycie w rumianku zabija pewne bakterie i grzyby, które wywołują infekcje oczu lub skóry. Herbatka rumiankowa stosowana jako płukanka do ust łagodzi stan zapalny dziąseł, pomaga zwalczyć zapalenie przyzębia i przyspiesza gojenie aft (owrzodzenie jamy ustnej).

Również stosowany w:
 • ostry rozstrój żołądka
 • przewlekłe zapalenie żołądka
 • czyszczenie trudno gojących się ran
 • przewlekły katar (inhalacja)
 • zapalenie zatok (inhalacja)
 • zapalenie okolicy pochwy i odbytu
 • stany niepokoju i bezsenność
  Saszetki do parzenia herbatki lub suszone koszyczki rumianku luzem można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, w aptekach i wielu supermarketach. Niektórym udawało się wyhodować rumianek w ogrodzie z zawartości torebek z suszonym rumiankiem. Warto jednak zwrócić uwagę, że istnieją dwie różne rośliny o podobnych nazwach: rumian rzymski "Anthemis nobilis" i rumianek pospolity "Chamomilla recutita". Wprawdzie są one do siebie podobne, ale rumianek pospolity jest bardziej rozpowszechniony i uważa się, że ma silniejsze właściwości lecznicze. Można kupić krem rumiankowy, ale o wiele łatwiej i taniej jest przygotować własny leczniczy napar na skórę. Kopiastą łyżkę kwiatów rymianku zalej filiżanką wrzącej wody. Pozostaw do naciągnięcia przez 10 min. odczekaj, aż ostygnie do temperatury pokojowej, następnie zanurz gazę w herbatce i przykładaj na skaleczenie, wysypkę lub oparzenie przez około 5 min.

 W Stanach Zjednoczonych, po ukazaniu się doniesienia w "Journal of Allergy and Clinical Immunology", jakoby herbatka rumiankowa miała powodować potencjalnie śmiertelną reakcję alergiczną u ludzi uczulonych na ambrozję bylicolistną, w mediach podniosła się wrzawa. Gdy naukowcy przyjrzeli się jednak dostępnym danym, byli w stanie zidentyfikować jedynie nieliczne reakcje ( w tym żadnej śmiertelnej) na rumianek pospolity, gatunek powszechnie stosowany w wielu krajach. Jeśli jesteś uczulony na rośliny z rodziny astrowatych - astry czy złocienie - nie stosuj rumianku.

 Rumianek pospolity jest rośliną przede wszystkim uprawianą - dziko rosną głównie odmiany rumianku polnego. Jest to roślina jednoroczna o aromatycznym zapachu, o wysokości do 50 cm, z liśćmi 2 - 3 krotnie pierzastodzielnymi. Dno koszyczka puste w środku, żółte kwiaty rurkowate z białymi języczkowatymi kwiatami. Kwitnie od maja do sierpnia. Leczniczą cześcią rośliny są kwiaty.

2 komentarze:

 1. masz dużo ciekawych rzeczy, które bardzo mi sie podobają.
  Ja też prowadzę bloga o podobnej tematyce.
  zapraszam:http://odchudzanie-magmar.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. dzięki za komentarz!oczywiście odwiedze.

  OdpowiedzUsuń

Lineye.pl