14 marca 2011

Zaparcie i zastosowanie ziół

zaparcie
 Zaparcie jest dlatego trudne do wyleczenia, że ma różne przyczyny, czasem wiele przyczyn równocześnie, a wszystkie trzeba usunąć, żeby zaparcie nie nawracało się po zaniechaniu środków objawowych.

 Przyczyną pierwszą jest niedomoga wątroby, co charakteryzuje się niedostatecznym wydzielaniem żółci, przez tę watrobę produkowanej, a żółć już w dwunastnicy rozwalnia masy trawione.
 
 Drugą przyczyną może być niedostatek witaminy C w wyżywieniu. Szereg artykułów spożywczych zawierających tę witaminę prawie niestrawionych dochodzi do odbytnicy, gdzie jest wchłaniana witamina C. Jeżeli jest jej mało - kosmki jelitowe wychwytują te soki trawienne, dzięki którym kał ma konsystencję rzadką. Masy trawione zostają doprowadzone do twardości, którą uważa się za zaparcie. Trzecią przyczyną - najczęściej spotykaną - jest brak witaminy A i prowitaminy w naszym wyżywieniu. Występuje wówczas zła regeneracja śluzówki przewodów oddechowych i trawiennych, nieraz zaczyna się od kseroftalmii (stały "piasek w oczach"), a ostatnim tego objawem bywają krawawice czyli hemoroidy. Brak witaminy A w naszym wyżywieniu obniża perystaltykę jelit i sprawia, że masy trawione przesuwają się przez jelita zbyt wolno, a to również doprowadza do zaparcia.
 Trzeba więc zadziałać od razu we wszystkich kierunkach bez względu na to, jaką przyczynę zaparcia wykryjemy, a więc:
  • zaparcie przełamujemy środkami objawowymi, do których należy to wszystko, co jest oparte na korze kruszyny: Cholegran, Normogran, Neonormacol, Rhelax, a wreszcie sama kora kruszyny.
  •  do ziół leczących zaparcie zaliczamy: kłacze rzewienia, liść prawoślazu, anyż, korzeń lukrecji, korzeń mydlnicy, ziele krwawnika, ziele dziurawca, kwiat lawendy, korzeń biedrzeńca, korzeń omanu, korzeń arcydzięgla i liść mięty.
Najcenniejsze środki lecznicze sa dwa: siemię lniane i śliwki suszone. Siemię do tego celu mielemy z cukrem (3 łyżeczki siemienia + łyżeczka cukru) i jadamy dwa razy dziennie czubatą łyżeczkę, mlekiem lub herbatą popijając. Śliwek 10 dkg należy rozmoczyć, uwolnić z pestek i zjeść z czymkolwiek, a więc z fasolą, kapustą lub w kompocie. Warto jeszcze wspomnieć o tranie o który coraz trudniej, ale on równie dobrze wspomaga regenerację śluzówki przew3odów trawiennych.
 Zaparcie nie jest uważane za chorobę samoistną, zawsze coś mu tam towarzyszy, ale jako objaw jest niebezpiecznym sygnałem zbliżających się niepostrzeżenie chorób znacznie od zaparcia dokuczliwych, jak hemoroidy, wrzody żołądka i dwunastnicy, nadkwasota, bóle głowy, nadciśnienie - przy czym dolegliwości te rzadko kiedy zjawiają się pojedynczo, raczej w towarzystwie.

                                                                                                  źródło W.Poprzęcki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Lineye.pl