08 marca 2011

Wątroba - mostek kapitański naszego układu.

watroba centrum dowodzenia
 Najważniejszy narząd odpowiedzialny za nasz układ, bowiem odbywa się główna przemiana białek, węglowodanów i tłuszczów. W komórkach wątroby znajdują się najliczniejsze, w porównaniu z komórkami innych narządów, enzymy. Komórki wątrobowe są stale zagrożone niedotlenieniem, ponieważ tylko 25% krwi przepływającej przez wątrobę stanowi krew tętnicza. Niedotlenienie wątroby powstaje wskutek: zmniejszonego przepływu krwi przez wątrobę (wstrząs, krwotok, niewydolność krążenia), oddychania powietrzem o małej zawartości tlenu (w górach), zwiększenie procesów metabolicznych w wątrobie (np. nadczynność tarczycy). Skład chemiczny wątroby oraz jej wielkość w dużym stopniu zależą od sposobu odżywiania.


 Niedobór białka.
 Od dawna już zauważono, że podczas długotrwałego niedoboru białka w pożywieniu dochodzi do ciężkiego uszkodzenia wątroby, z dużymi ogniskami martwiczymi. Ogniska te po pewnym czasie ulegają zwłóknieniu, prowadząc do zmian marskich w wątrobie. Sprawna czynność wątroby zależy przede wszystkim od odpowiedniego pożywienia, dostarczającego niezbędnych składników dla prawidłowej przemiany materii komórki wątrobowej. Często zastanawiamy się gdzie znajduje się "centrum dowodzenia naszego organizmu". Niektórzy twierdzą że w sercu, inni, że w mózgu. Francuzi są przekonani, że najważniejszym organem utrzymującym w równowadze przemiany biochemiczne jest wątroba. Gdy ona niedomaga, niedomaga cały organizm.
 Zapalenie wątroby.
 Najczęstszym schorzeniem wątroby jest zapalenie. Istnieje kilka typów zakaźnego zapalenia wątroby, które może wywołać każdy wirus, grzyb lub bakteria. Najczęściej wirusowe zapalenie wątroby spowodowane jest przez wirusy A, B i C. Wszystkie one dają ostre objawy, ale tylko typ A rokuje trwałe wyleczenie. Zapaleniem wątroby typu A można się zarazić, pijąc skażoną wodę lub jedząc zakażoną wirusem żywność. Żółtaczka typu B zaraża się przez kontakt z zakażoną krwią. Dlatego występuje najczęściej u narkomanów, używających wspólnych strzykawek oraz pracowników służby zdrowia, mających kontakt z zarażonymi pacjentami. Zapalenie wątroby typu C prawie zawsze związane jest z transfuzją krwi. Najczęściej zakażenie wirusem A przebiega bezobjawowo. Przebywamy w miejscu o niskim poziomie higieny, jemy niemyte pokarmy (np. owoce i warzywa), a po kilku tygodniach zauważamy u siebie brak apetytu oraz stany podgorączkowe. W następnym tygodniu zauważamy ciemną barwę moczu (kolor piwa), mamy bóle mięśniowe, a białkówki oczu i skóra robią się żółte. Wezwany lekarz stwierdza żółtaczkę i okazuje się, że mamy wirusowe zapalenie watroby. Złe samopoczucie, stany podgorączkowe, bóle mięśniowe, słaby apetyt, żóltaczka i zmęczenie są bardzo charakterystyczne dla wszytkich typów wirusowego zapalenia wątroby (A, B i C). Różnią się one jednak długością okresu wylęgania choroby. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu A pojawiają się po 3 - 6 tygodniach od momentu zakażenia. Okres wylęgania żółtaczki zakaźnej typu B i C trwa 3 - 6 miesięcy, występuje także niebezpieczeństwo poźniejszych powikłań.
 Zapalenie wątroby typu A rzadko jest przyczyną zgonu chorego lub długotrwałych powikłań. Stan zdrowia większości chorych w ciągu kilku  tygodni wraca do normy. Duża liczba chorych na zapalenie wątroby typu B i C także wraca do pełnego zdrowia. U pewnej jednak grupy chorych zapalenie ma przebieg bardzo ciężki, przedłużający się. Wtedy ostry stan zapalny choroby przechodzi w proces przewlekły. postepuje wówczas niszczenie komórek wątrobowych, które mogą doprowadzić do zaburzenia funkcji tego organu, a nawet śmierci. Oprócz wirusów i innych drobnoustrojów zakaźnych, zapalenie wątroby może być spowodowane przez alkochol, proces nowotworowy (rak) oraz liczne toksyny.
marskość watroby
 Alkochol.
 Bardzo często choroby i stany zapalne wątroby związane są z nadużywaniem alkocholu. Uzależnienie od alkocholu w każdym stadium choroby wiąże się z niedoborami w odżywianiu. Alkochol jest bowiem produktem wysokokalorycznym, ale nie dostarcza żadnych składników mineralnych, a dodatkowo uszkadza komórki wątrobowe. To sprawia, że osoby nadużywające alkocholu mogą mieć "problemy wątrobowe" nawet wtedy, gdy dobrze się odżywiają. Pierwszymi objawami szkodliwego działania alkocholu jest odkładanie tłuszczu w wątrobie (stłuszczanie watroby). Nie wywołuje ono żadnych objawów chorobowych, może się cofnąć, jeśli zaprzestaniemy picia alkocholu. Kontynuowanie picia prowadzi niestety do przedłużającego się stanu zapalnego, "bliznowacenia" i w konsekwencji do marskości wątroby. U 20% pijących jest ono śmiertelne. Postępująca marskość wątroby jest nieuleczalna, ale zaprzestanie picia alkocholu zapobiega pojawieniu się kolejnych ognisk bliznowatych. Tak więc nigdy nie jest za późno na odstawienie alkocholu u tych chorych. W chwili obecnej udowodniono, że żaden z tych typów ostrego wirusowego zapalenia wątroby nie wymaga stosowania specjalnej diety. Ponieważ chorzy mają słaby apetyt powinni jeść wszystko, czego pragną, potrzebna jest in bowiem duża liczba kalorii.
 Niewydolność wątroby
 Może nastąpić podczas różnych chorób wątroby, najczęściej jednak występuje w wirusowych zapaleniach wątroby i marskości tego narządu. Pierwszymi objawami chorobowymi są: niestrawność, osłabienie mięśniowe i wyczerpanie oraz pojawienie się żółtaczki. Po pewnym czasie dochodzi do śpiączki. Nim to jednak nastąpi, dochodzi u tych chorych do zaburzeń psychicznych, spowolnienia, mowa jest bełkotliwa, zatarta, okresowo występuje drżenie mięśniowe. Następuje wówczas zanik czynnościowy odtruwającej wątroby głównien z substancji azotowych (szczególnie amoniaku). W przypadku uszkodzenia wątroby amoniak przechodzi do krwiobiegu, skąd wnika do płynu mózgowo - rdzeniowego, powodując objawy zatrucia. Wszystko to razem prowadzi do ciężkiego uszkodzenia centaralnego układu nerwowego, co manifestuje się śpiączką wątrobową. Zapobieganie i leczenie tych stanów polega na ograniczeniu wytwarzania amoniaku w jelitach, przez stosowanie leków niszczących florę bakteryjną, powodującą rozkład białek oraz stosowanie preparatów poprawiających metabolizm, co prowadzi do zwiększonego wydalania amoniaku przez nerki. Dieta powinna być oczywiśćie możliwie bezbiałkowa.
 Zaburzenia wydzielania żółci i kamienie dróg żółciowych.
 Wydzielanie żółci odbywa się w stałym rytmie podczas całej doby. Zmniejszanie wydzielania żółci spotykamy w stanach głodowych. małe wydzielanie żółci powoduje zaburzenia w prawidłowym rozkładzie trawiennym tłuszczów, z powodu braku ich prawidłowej emulgacji. To z kolei uniemożliwa prawidłowe wchłanianie tłuszczów, co odbija się na gospodarce witaminowej powodując awitaminozę K. W stanach chorobowych (np. w skutek zwiększonego rozpadu krwi) dochodzi do zwiększonego wydzielania żółci. Jednym z najczęstszych zaburzeń wydzielania żółci (zwłaszcza u kobiet) jest tworzenie się w drogach żółciowych kamieni. Najpierw tworzy się jądro, składające się z resztek organicznych, dookoła którego wytrącają się składniki żółci. Duże znaczenie w powstawaniu kamieni żółciowych ma zastój żółci, dlatego tak często występują one u kobiet w ciąży, kiedy występuje utrudnienie odpływu żółci. Utrudniony odpływ żółci w kamicy żółciowej doprowadza do bardzo silnych, napadowych bólów, wywołanych rozdęciem pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Wytworzone kamienie usposabiają do stanów zapalnych dróg żólciowych a całkowite ich zamknięcie doprowadza do żółtaczki mechanicznej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Lineye.pl